Inwentaryzacje 3d metodą skaningu laserowego

Skanowanie i mapowanie 3D jest niezbędnym elementem architektury, inżynierii i budownictwa, od etapu projektowania do etapu inspekcji. Dzisiejsze usługi inwentaryzacji 3d z metodą skanowania laserowego mogą zaoszczędzić setki godzin planowania i pracy.

Inwentaryzacja 3d metodą skanowania laserowego – dzisiaj i w przyszłości

Specjaliści ds. technologii 3D z firmy XYZ pomiar pracowali już wielokrotnie nad projektami obejmującymi skaning laserowy 3d w tym nad nowymi konstrukcjami, renowacją, konserwacją zabytków i kontrolą budynków. Usługi skanowania 3d w tej technologii to idealne rozwiązanie do dokumentacji powykonawczej niemal dla potrzeb każdego projektu budowlanego, od zabytkowych domów po międzynarodowe lotniska.

Branża budowlana skorzystałaby na dalszym rozwoju technologii skanowania, co przyniosłoby korzyści właścicielom, nabywcom, interesariuszom i wszystkim innym specjalistom budowlanym. Oczekuje się, że w latach 2023-2026 światowy rynek skanowania 3D będzie rósł w stałym tempie. Warto być na bieżąco!

Co to jest skanowanie laserowe 3D?

Skanowanie laserowe 3D wywarło wpływ nie tylko na branżę budowlaną, ale także na inne branże, takie jak film i media, gry i technologie, medycyna, produkcja, motoryzacja i wiele innych. Chociaż trochę dłużej zajęło technologii dotarcie do branży budowlanej, coraz częściej staje się ona standardem na placach budowy na całym świecie.

Skanowanie laserowe 3D, znane również jako pomiary w wysokiej rozdzielczości lub przechwytywanie rzeczywistości, to metoda zbierania niezwykle dokładnych i dokładnych danych o placu budowy za pomocą promieni laserowych. Wiązka laserowa ocenia liczne wymiary konstrukcji, w tym:

• długość elementów budynku,
• szerokość elementów budynku,
• wysokość elementów budynku,
• wzajemne połączenia elementów budynku.

Skanowanie 3D w inwentaryzacji to metoda szybkiego i dokładnego zbierania obrazów przestrzennych o dużej gęstości i milionach współrzędnych w tak zwanej chmurze punktów.

Na czym polega wykorzystanie skaningu 3d w branży budowlanej?

Skanowanie laserowe to technika skanowania obiektów na placu budowy, która wykorzystuje określoną technologię. Obraz chmury punktów stworzony przez skaner laserowy 3D dokładnie kopiuje zeskanowane elementy. W zależności od producenta i typu skanera 3D można go używać na odległość kilku metrów. Uzyskane dane można następnie wykorzystać do tworzenia rysunków 2D CAD lub modeli 3D np. Revit BIM przy użyciu narzędzi do modelowania informacji o budynku (BIM) i rysowania wspomaganego komputerowo (CAD).

Dlaczego warto zainteresować się tematem?

Skanowanie 3D od koncepcji, układu, projektu do fazy kontroli projektu jest atutem wszystkich projektów architektonicznych, inżynieryjnych i budowlanych. Usługi skanowania laserowego 3D to idealne rozwiązanie do tworzenia dokumentacji powykonawczej 3D dla wszystkich projektów budowlanych. Przeróbki mogą stanowić do 15% kosztów budowy typowego projektu budowlanego. Z drugiej strony częste skanowanie 3D może ujawnić ewentualne usterki, zanim staną się zleceniami zmian, zmniejszając ryzyko głównego wykonawcy. Takiej pomocy nie można zlekceważyć!

Polecamy:
Monitoring przeglądów – jak przekłada się na bezpieczeństwo pracy?
Podnośnik nożycowy elektryczny, hydrauliczny czy spalinowy? Porównanie