Jak zadbać o higienę w lokalu gastronomicznym w czasach covid-19

Nawet w czasach, kiedy nie było jeszcze pandemii covid-19, higiena odgrywała bardzo dużą rolę w lokalach gastronomicznych. Teraz jednak jest jeszcze ważniejsza niż była do tej pory. Lokale które chcą przyjmować klientów muszą się stosować do reżimu sanitarnego, aby zmniejszyć zagrożenie epidemiologiczne i rozprzestrzenianie się wirusa wśród społeczeństwa. Jak zatem koronawirus wpłynął na zarządzanie higieną w gastronomii? Jak obecnie powinny wyglądać procedury sanitarne w lokalach gastronomicznych? I jak rozmieścić dozowniki do dezynfekcji, aby klienci mogli czuć się bezpiecznie?

Jak koronawirus wpłynął na zarządzanie higieną w gastronomii?

Warto mieć świadomość tego, w jaki sposób koronawirus roznosi się między ludźmi i dlaczego jest aż tak niebezpieczny. Przede wszystkim można się nim zarazić przez kichnięcie, kaszel czy stojąc blisko osoby zarażonej, która mówi – jednym słowem rozprzestrzenia się on drogą kropelkową. Jednak to, co jest ważniejsze, to fakt, że wirus nie jest zabijany przez wysoką temperaturę, a więc może osiadać się na dłoniach, a później z tych dłoni, może przemieścić się dosłownie na każdą rzecz, którą się dotknie.

Dlatego też tak ważne jest obecnie, aby reżim sanitarny był stosowany w lokalach gastronomicznych. Istotne jest, aby wszelkiego rodzaju naczynia były wyparzone, a różnego rodzaju powierzchnie dezynfekowane przy pomocy roztworu zawierającego minimum 70% alkoholu. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w stojak na płyn do dezynfekcji i najlepiej aby był to dozownik łokciowy.

Jak powinny wyglądać procedury sanitarne w gastronomii?

Jak zatem powinny wyglądać procedury sanitarne w lokalach gastronomicznych? Przede wszystkim niezwykle ważne, jest regularne mycie i dezynfekowanie rąk za pomocą specjalnego płynu, przeznaczonego do tego celu. Jednak trzeba przy tym pamiętać, aby trzymać się specjalistycznej instrukcji, dzięki której będzie się miało pewność, że dłonie zostały umyte i zdezynfekowane dokładnie.

Kolejną kwestią jest odkażanie ubrań roboczych a także stosowanie środków ochrony osobistej. Aby tego dokonać, trzeba prać ubrania robocze w minimum 100 stopniach Celsjusza i nosić przyłbicę bądź maseczkę ochronną oraz rękawiczki ochronne w trakcie pracy.

Niezwykle ważna jest także dezynfekcja powierzchni – najlepiej po każdym kliencie, który opuści lokal. Dzięki temu będzie się miało pewność, że kolejni ludzie niczym się nie zarażą.

Nie można także zapomnieć o tym, aby bardzo uważnie przyglądać się swojemu zdrowiu – jeżeli zauważysz jakieś objawy (czy to bardziej charakterystyczne czy też mniej) to od razu powinieneś zgłosić się do lekarza.

Dozowniki do dezynfekcji – dlaczego warto je mieć i gdzie je postawić?

Aby utrzymanie bezpieczeństwa w lokalu gastronomicznym było prostsze warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju przedmioty, które będą pomagały w dezynfekcji rąk każdej osoby która przyjdzie to danego miejsca. Warto zatem zainwestować w dozowniki do płynu dezynfekującego, najlepiej takie bezdotykowe. Dzięki temu, nie będą zostawiane na nim ani bakterie, ani wirusy. Oprócz stojaków na płyn do dezynfekcji, warto w lokalu zainstalować również podajniki na ręczniki papierowe, które będą sprawdzać się lepiej od suszarek nadmuchowych.

A gdzie umieścić dozowniki do płynu do dezynfekcji? Najlepiej, aby znajdowały się one w kilku miejscach. Oczywiście powinny znajdować się przy wejściu do lokalu, ale nie tylko. Oprócz tego, powinny znajdować się również przy wejściu do kuchni, w samej kuchni, a także w łazience. Warto jest je również postawić w miejscu, w którym odbywa się bezpośrednia obsługa klienta – czyli na przykład przy barze.

Dzięki takiemu rozmieszczeniu możliwe będzie powstrzymanie koronawirusa przed rozprzestrzenianiem się.