Najbardziej popularne prace dorywcze nad morzem w sezonie letnim

Polskie morze praktycznie od zawsze cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Szczególnie w sezonie letnim jest wręcz oblegane nie tylko przez przyjezdnych z kraju, ale również z zagranicy. Sezon letni nad morzem to także świetna możliwość pracy dorywczej i sezonowej, która pozwala na zarobienie całkiem dobrych pieniędzy. Zanim zabierzemy się za poszukiwanie zatrudnienia, warto sprawdzić, w jakiej branży jest ono najlepsze.

Wakacyjna praca nad morzem to dobre rozwiązanie dla osób młodych, szczególnie studentów, które nie mogą pozwolić sobie na pracę w pełnym wymiarze przez cały rok. W wakacje mają natomiast kilka miesięcy wolnego i często chcą ten czas poświęcić na podreperowanie budżetu. Nad polskim morzem sporo jest większych i mniejszych miejscowości wypoczynkowych, w których można bez trudu znaleźć zatrudnienie. Dobrze jest jednak zabrać się za poszukiwania z odpowiednim wyprzedzeniem. Nawet w najpopularniejszych miejscowościach może być bowiem problem ze znalezieniem zatrudnienia z dnia na dzień.

Jakie branże szukają sezonowych pracowników?

Największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest niewątpliwie w gastronomii, która nad morzem w sezonie letnim działa pełną parą. Turyści, którzy przyjeżdżają na wakacje, najczęściej są nastawieni na jedzenie na mieście. Dotyczy to w szczególności osób, które decydują się na wynajem domków czy kwater prywatnych. Oferta kopalino domki czy innych ośrodków wypoczynkowych jest niezwykle bogata, jednak często trzeba organizować sobie posiłki na własną rękę. Mało kto decyduje się na samodzielne gotowanie, większość turystów woli wybrać się do restauracji czy smażalni ryb. W lokalach gastronomicznych można znaleźć dorywczą pracę w sezonie letnim jako kucharz, pomocnik kucharza, kelner, barman, osoba sprzątająca czy zajmująca się zmywaniem naczyń. Możliwości jest całkiem sporo, a do większości tych prac nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji czy dużego doświadczenia. Najczęściej wystarczy motywacja i chęć do pracy.

Sprzedawcy pamiątek, lodów czy słodkości

Oprócz osób zatrudnionych w gastronomii, nad morzem w sezonie letnim można znaleźć pracę na stoiskach z pamiątkami, w małych sklepikach przy plaży, które poza sezonem nie działają, a także w budkach z lodami, goframi, napojami czy małą gastronomią. Jest to praca, która wymaga pewnego wysiłku, najczęściej odbywa się bowiem przez cały dzień. Zarobki nad morzem jednak są na tyle spore, że warto spędzić kilka tygodni czy miesięcy w pracy, dzięki której można zrobić sobie spore oszczędności. Nad morzem często poszukiwani są również pracownicy do hoteli. Dotyczy to szczególnie tych miejscowości, które działają wyjątkowo sezonowo i większość obiektów prosperuje jedynie w sezonie wakacyjnym. Zatrudniają one osoby do pracy sezonowej, gdyż w pozostałą część roku nie działają i nie potrzebują posiadać stałej obsady. Zanim zdecydujesz się na pracę w hotelu czy gastronomii, dobrze jest choć pobieżnie sprawdzić pracodawcę. Zdarzają się bowiem tacy, u których są problemy z wynagrodzeniami czy przestrzeganiem prawa pracy. Im dokładniej sprawdzimy dany obiekt, tym większą możemy mieć pewność, że praca będzie przebiegała bez żadnych problemów.