Ewidencja faktur — najważniejsze informacje

Ewidencją nazywamy spis zawierający dane dotyczące określonego zakresu spraw lub samą czynność sporządzania takiego spisu. Takie działania wykonywane są zwłaszcza w przypadku prowadzenia wszelkich formalności firmowych. Zobacz, na tym polega ewidencja faktur, dlaczego tak ważne jest jej prowadzenie oraz jakie zalety ma to rozwiązanie.

Ewidencja faktur — bieżąca kontrola działalności firmy

Zajmowanie się ewidencją faktur, wbrew pozorom, nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Tym obszarem działalności w dużych przedsiębiorstwach najczęściej zajmuje się księgowa, która rzetelnie i systematycznie rozlicza przychody i rozchody w firmie. Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą i nie możesz pozwolić sobie na zatrudnienie kogoś do pomocy przy rozliczaniu kosztów, to z pewnością przyda Ci się specjalnie dedykowana tym celom aplikacja, czyli generator faktur VAT.

Ewidencjonowanie faktur — dlaczego jest takie ważne

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel firmy nie ma zielonego pojęcia o kosztach, jakie ponosi. Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, co w przysłowiowej trawie piszczy. Najlepszą metodą na to, aby poznać zasady ewidencjonowania dokumentów w firmie jest samodzielnie prowadzenie rozliczeń finansowych. Czynność ta z początku może się wydawać trudna, jednak z czasem na pewno nabierzesz wprawy i będziesz robił to automatycznie, gdyż firmowe koszty w znacznej większości są powtarzalne, a cała procedura — bardzo schematyczna.

Księgowanie faktur — o tym należy pamiętać

Poznaj kilka podstawowych zasad, o których warto wiedzieć na początku przygody z ewidencją faktur. Pomogą Ci one w lepszym zrozumieniu całego procesu, a w przyszłości również go usprawnią.

  1. Przed zaksięgowaniem faktury należy wystawić ją poprawnie, to jest zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Oznacza to, że faktura musi mieć wszystkie wymagane prawne elementy oraz zostać wystawiona w określonym terminie.
  2. Do ewidencji faktur wykorzystuje się kolumnę numer 7 KPiR (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku).
  3. Faktura wystawiana jest za wykonaną usługę lub sprzedany towar w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
  4. W fakturze wpisać należy kwotę netto uzyskanego przychodu. Należny od niego VAT ujmuje się w rejestrze sprzedaży.

Aplikacja do ewidencjonowania faktur — nowoczesne rozwiązanie dla każdego biznesu

Program monitorujący podatki firmowe jest dużym ułatwieniem w codziennej pracy. Pozwala w każdej chwili skontrolować podatki firmowe oraz sprawdzić, czy nie jest konieczne zapłacenie jakichś opłat zaległych. Wszystko to zrobisz w aplikacji zainstalowanej na swoim telefonie. Tego typu nowoczesne rozwiązania bardzo usprawniają obieg firmowych dokumentów, a co ważniejsze — dają klientom sygnał, że firma stawia na nowoczesne rozwiązania i nie boi się korzystać z technologii wspomagającej ewidencję faktur.

Podsumowanie

Mając zainstalowaną aplikację do ewidencji faktur, w każdej chwili będziesz miał możliwość sprawdzenia informacji o deklarowanym zysku za wybrany przedział czasowy. Przetestuj takie rozwiązanie i przekonaj się, że mocno usprawni wszelkie formalności fakturowe w Twojej firmie. Faktury on-line TAXON będziesz mógł wystawiać przy oczywistym wsparciu doradców podatkowych. Pomogą Ci oni w takich dokumentach, jak na przykład:

  • faktury w języku polskim i angielskim,
  • faktury krajowe (również bez VAT),
  • faktury w różnych walutach (PLN, EUR, GBP, USD, NOK),
  • faktury korekty,
  • faktury zaliczkowe.

Pobierz aplikację do faktur on-line z Google Play i ciesz się innowacyjnym rozwiązaniem dla nowoczesnych przedsiębiorstw.