e-PIT-y – czy elektroniczna forma rozliczania podatku jest bezpieczna?

keyboard-621832_1280

Do końca kwietnia 2017 roku mamy czas, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów. Jeżeli nie korzystasz z pomocy biura rachunkowego, pozostaje pytanie, czy elektroniczna forma rozliczenia podatku jest bezpieczna.

Z fiskusem muszą rozliczyć się wszyscy – zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Stosowną deklarację PIT można złożyć na kilka sposobów. Pierwszy, czyli osobista wizyta we właściwym urzędzie skarbowym wiąże się z szeregiem niedogodności – w tym okresie trudno będzie uniknąć stania w kolejce. Drugi to nadanie dokumentów na adres właściwego urzędu skarbowego, korzystając z operatora pocztowego lub firmy kurierskiej. Jest też trzeci, najtańszy i najwygodniejszy sposób, czyli złożenie deklaracji PIT przez Internet.

E pity – zainteresowanie nimi jest duże

W okresie od stycznia do kwietnia 2016 r., czyli wypełniając PIT za 2015 r., z możliwości elektronicznego wysłania PIT-u skorzystało ponad 10 mln Polaków. Z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy decydują się złożyć deklarację podatkową właśnie w taki sposób.

Choć e pity cieszą się dużą popularnością, to część osób ma wątpliwości – czy to faktycznie bezpieczne? Aby urząd skarbowy mógł zidentyfikować podatnika, konieczne jest podanie m.in. danych osobowych, to zaś nasuwa pytanie o ich bezpieczeństwo.

Jak odbywa się weryfikacja tożsamości podatnika?

Jako osoba zainteresowana wysłaniem deklaracji PIT w formie elektronicznej, musisz wiedzieć, że ustawodawca zdecydował się zastosować specjalne zabezpieczenia, jeżeli chodzi o weryfikację tożsamości podatnika. Mowa tu o konieczności podania kwoty dochodu z ostatniej złożonej deklaracji podatkowej. Takie zabezpieczenie jest pewne – trudno, aby osoby postronne miały wgląd do takich informacji.

E pity są tak skonstruowane, że przy ich wypełnianiu podatnik musi podać również swój identyfikator. Osoby fizyczne podają numer PESEL, zaś osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane podać numer NIP.  Podatnik nie ma możliwości błędnie wypełnić deklaracji, bo w sytuacji, gdy pomyli się, deklaracja nie zostanie wysłana – na stronie pokaże się komunikat o popełnionym błędzie. Ponadto istnieje konieczność podania wysokości osiąganego przychodu w roku 2015.

Deklaracje składane online – szybko i bezpiecznie

Jeżeli zastanawiasz się, czy e pity są bezpieczne, powinieneś wiedzieć, że tak. Po pierwsze zabezpieczenia są na wysokim poziomie – nie jest możliwe, aby deklarację online mogła złożyć osoba postronna, gdyż musiałaby ona mieć wgląd do bardzo szczegółowych danych.

Gdy mowa o bezpieczeństwie aplikacji służących do wysyłania deklaracji, trzeba pamiętać, że to zależy m.in. od ich regularnych aktualizacji. Z tego też względu aplikacja pozwalająca wysłać e pity jest cyklicznie aktualizowana. To gwarantuje, że zabezpieczenia są na najwyższym poziomie i nie jest możliwe przechwycenie danych podatników przez osoby postronne.

Czy otrzymasz potwierdzenie złożenia PIT-u?

Rozważając wysłanie deklaracji drogą elektroniczną, z pewnością pomyślałeś nie tylko o bezpieczeństwie swoich danych, lecz także zastanawiałeś się, czy otrzymasz potwierdzenie, które będziesz mógł przedstawić w urzędzie jako dowód, gdyby zaszła taka konieczność. Składając PIT osobiście lub wysyłając pocztą, otrzymujesz potwierdzenie. Jak sytuacja wygląda w przypadku deklaracji wysłanych drogą elektroniczną?

Osoby, które zdecydowały się na e pity, mogą liczyć, że będą mogły pobrać Urzędowe Potwierdzenie Obioru (UPO). Takie potwierdzenie można pobrać, po zakończeniu procesu wysyłki deklaracji.