Chmura hybrydowa i wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Wśród rozwiązań chmurowych, stosowanych przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, znaleźć można również chmurę hybrydową. Technologia ta w określonych sytuacjach jest świetnym sposobem na optymalizacje działania firmy, pozwala bowiem na jeszcze lepsze wykorzystanie wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą chmurowy model realizacji wirtualnych procesów biznesowych. Czym dokładnie jest taka chmura obliczeniowa? Jak działa hybrydowy model chmurowy i kiedy warto się na niego zdecydować?

Chmura hybrydowa od kuchni

Rozwiązania chmurowe stają się już codziennością. W wielu branżach chmura obliczeniowa jest wręcz koniecznością i praktycznie na obecny moment wiele przedsiębiorstw chcących zachować niskie koszty swojego funkcjonowania, po prostu musi przyjąć taki model funkcjonowania. Co ważne, do wyboru mamy więcej niż jedno rozwiązanie in cloud. Wśród nich znajduje się również chmura hybrydowa. Zanim jednak dokładnie wyjaśnimy, czym ona jest, trzeba omówić dwa pozostałe rodzaje chmur, które wchodzą w skład tej hybrydowej. Chodzi tutaj o:

  • Chmurę publiczną– najbardziej powszechny model chmurowy charakteryzujący się ogólnodostępnością. W takiej sytuacji infrastruktura chmurowa jest niejako współdzielona przez wszystkich użytkowników, którzy się na to zdecydują. Przy czym usługa ta jest realizowana za pośrednictwem publicznych łączy internetowych.
  • Chmurę prywatną– określana także jako chmura korporacyjna albo chmura wewnętrzna, jest to rozwiązanie chmurowe, do którego dostęp ma ograniczona liczba użytkowników, przykładowo pracownicy firmy.

Nie trudno się zatem domyślić, że chmura hybrydowa jest połączeniem obu modeli chmurowych.  Jak to działa w praktyce?

Działanie chmury hybrydowej w praktyce

Model hybrydowy pozwala na połączenie prywatnej infrastruktury chmurowej z tą publiczną. Takie rozwiązanie pozwala na niezwykle elastyczne wykorzystanie obu modeli in cloud. Chmury prywatne są rozwiązaniem nieco bardziej kosztownym. Istnieją jednak sytuacje, kiedy przedsiębiorcy przy realizacji określonych zadań po prostu muszą ze względów bezpieczeństwa procesów biznesowych czy nawet wymogów prawnych, korzystać z tego typu rozwiązania.

Określoną część tych procesów firmy mogą jednak przenieść do chmury publicznej, która jest rozwiązaniem o wiele tańszym. Chmura hybrydowa pozwala zatem wykorzystać największe zalety obu rozwiązań – integrując ze sobą oba rozwiązania – przy optymalizacji kosztów z nimi związanych. Przy czym warto zaznaczyć, że połączenie obu modeli przydaje się szczególnie wtedy, gdy w firmie występuje skokowe zapotrzebowanie na zasoby chmurowe.

Hybrydowe środowisko wielochmurowe

Co najważniejsze, chmura hybrydowa może składać się zarówno z dwóch chmur (publicznej i prywatnej), jak i z większej ich liczby. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z hybrydowym środowiskiem wielochmurowym. Zazwyczaj polega to na wykorzystaniu rozwiązań chmurowych oferowanych przez różnych dostawców. W ten sposób firma zyskuje jeszcze większą niezależność, elastyczność i skalowalność procesów biznesowych.