Chcę wynająć lokal pod specjalistyczne gabinety lekarskie – co muszę wiedzieć?

_mg_3829

Coraz więcej osób, także niezwiązanych zawodowo z medycyną stawia na tą właśnie dziedzinę i zaczyna rozważać założenie własnej placówki działającej w tej właśnie branży. Niezależnie od tego czy jesteś lekarzem czy przyszłym właścicielem, planującym zatrudnić wykwalifikowany personel- jedną z podstawowych rzeczy, jakie będziesz potrzebował do pracy będzie własny lokal. Szukając metrażu pod gabinet lekarski warto pamiętać, że musi on spełniać określone warunku. Jakie? Przedstawimy poniżej.

Jakie wymogi wobec lokalu pod gabinet?

nanolazienki Podstawowym aktem prawnym określającym szczegółowo wygląd i wyposażenie gabinetu lekarskiego jest ustawa, określająca precyzyjnie szczegóły umożliwiające otwarcie gabinetu lekarskiego. Chodzi o takie szczegóły, jak odpowiednia wielkość, podział na pomniejsze gabinety, z konkretnym wskazaniem chociażby poczekalni, a także określająca miejsce i sposób przechowywania odpadów sanitarnych i dezynfekcji urządzeń lekarskich. Jakie kwestie są szczególnie ważne w przeciętnym gabinecie lekarskim? Odpowiednia powierzchnia, podział lokalu, wydzielenie łazienki dla pacjentów oraz możliwość podmycia w przypadku lokalu przeznaczonego na praktykę ginekologiczną. Nie mniej ważna jest kwestia wydzielenia osobnego miejsca na brudy czy odpady medyczne, bez którego nie jest możliwe legalne działanie gabinetu lekarskiego.

Warto wiedzieć, że oprócz wspomnianych wyżej wymogów specjalistycznych zwraca się uwagę na wymogi ogólnobudowlane, związane z użyciem odpowiednich materiałów budowlanych, ułatwiających utrzymanie czystości. Chodzi między innymi o wykonanie podłóg z surowców łatwych do mycia i utrzymania czystości, to samo tyczy się połączeń ścian z podłogami. Instytucją zajmującą sprawdzaniem zdatności lokali do użycia pod gabinety lekarskie jest Sanepid. Ceny lokali użytkowych są różne i uzależnione od takich czynników, jak powierzchnia, lokalizacja czy wyposażenie. Wysokość kosztów związanych z wynajmem czy użytkowaniem takiego lokalu nie powinna być kwestią decydującą przy ostatecznym wyborze, bowiem niezależnie od tego każdy lokal powinien być w pełni przystosowany do użytkowania przez lekarza i pacjentów.

Jak znaleźć dobry lokal użytkowy?

Najważniejszą kwestią jest porównanie stanu dostępnego lokalu z wymogami określonymi w ustawie. Należy pamiętać, że wymogi te będą sprawdzane przez instytucję, którym podlegają gabinety lekarskie. Lepiej zainwestować czas i pieniądze w odpowiednio wyposażony gabinet na starcie niż później dopracowywać jego jakość do odpowiedniego standardu. W sieci można znaleźć sporo stron posiadających ogłoszenia z lokalami specjalistycznymi, nadającymi się również pod gabinety lekarskie. Jeśli lokal budzi nasze wątpliwości, zawsze możemy sprawdzić jego wyposażenie ze szczegółowymi wytycznymi dostępnymi w ustawie. Ważne jest również, aby lokal ułatwiał nam pracę, chociażby dzięki poprawnemu rozstawieniu wszystkich pomieszczeń. Gabinet lekarski powinien służyć zarówno personelowi, jak i pacjentom.

Pomoc w opracowaniu poradnika udzieliła nam klinika www.lineacorporis.pl