Zaczynasz nowy biznes? Nie zapomnij o reklamie

serwis_1

Założenie działalności gospodarczej to kwestia kilku kilku rozmów z księgowym, który wszystkim się zajmie, podpisania wniosku w urzędzie i już można wystawiać faktury. Co więc stanowi prawdziwe wyzwanie dla przedsiębiorców? Oczywiście zdobycie klientów i zachowanie płynności finansowej. Oferowanie usług bez marketingu to jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku – nikt poza tobą nie wie, że to robisz. Dlatego rozważ kilka sposobów na dotarcie do klientów, które powinny stać się niezbędnym minimum początkującego przedsiębiorcy: własna strona, blog, profile w mediach społecznościowych, spotkania networkingowe i gadżety reklamowe.

Własna strona

Strona w sieci to twoja wirtualna wizytówka, na której możesz dodać swoje zdjęcie z krótkim bio – niech opis o sobie nie będzie suchą informacją o zdobytych tytułach i ukończonych szkoleniach. Skup się na korzyściach, które oferujesz, umieść opinie zadowolonych klientów. Pamiętaj, że czytelnik jest coraz bardziej niecierpliwy, dlatego im prostszy przekaz – tym skuteczniejszy! Wspomnij o swoich pasjach i zainteresowaniach, być może klient dostrzeże w tobie pokrewną duszę?

Własny blog

Możesz założyć go na Blogspocie lub WordPressie, jednak warto zainwestować w domenę i hosting, bo jeśli ty nie chcesz inwestować w siebie, to jak możesz oczekiwać, że klient to zrobi? Ponadto blog może być dla ciebie źródłem zleceń, więc przy dobrych wiatrach inwestycja w niego się zwróci, a nawet przerośnie twoje oczekiwania. Nic tak nie cieszy, jak klient, który sam wysyła propozycję współpracy.

Social media

Kanały social media możesz mieć podłączone do strony firmowej lub bloga. Wartościowe treści publikowane dla czytelników (a więc potencjalnych klientów) przyciągną zainteresowanych i pozwolą ci stworzyć wizerunek eksperta, dzięki któremu zaczniesz pracować za lepszą stawkę godzinową. Sprawdź konwersję z różnych kanałów w statystykach Google Analytics. Przykładowo sklepy z odzieżą najwięcej przekierowań mają z Instagrama. Największym medium i najbardziej liczącym się w Polsce jest Facebook, na którym możesz prowadzić darmowe działania, ale też inwestować w płatną reklamę.

Spotkania networkingowe

Gdy rozkręcasz start up wymagający przekonania innych, że warto skorzystać z możliwości, które oferuje, najbardziej sprawdzi się prezentacja bezpośrednia. Na spotkaniach networkingowych możesz pozyskać sponsora, pozwolić by twój pomysł spotkał się z informacją zwrotną osób bardziej zaangażowanych i oczywiście zainteresować nowych klientów swoim produktem lub usługą. Nie możesz jednak iść tam z gołymi rękami. Jak już zainteresujesz kogoś swoim pomysłem, koniecznie zaraz po uściśnięciu dłoni, wręcz swoją wizytówkę.

Gadżety reklamowe

Gadżety reklamowe budują zaangażowanie klienta. Przykładowo możesz wystawić do konkursu kubek lub koszulkę z logo i motywacyjną lub zabawną sentencją. Na spotkaniach networkingowych przyda się baner przy stoisku twojej firmy, ale też plakat, który utkwi potencjalnym klientom w pamięci. Teczki i papier firmowy pozwolą ci budować profesjonalny wizerunek. Nie pomijaj tego ważnego elementu marketingu!

Ciekawe i pomysłowe gadżety reklamowe znajdziesz na stronie Turon