Praca w centrum miasta – kto pokrywa koszty dojazdów?

Praca w centrum miasta ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim, dojazd do biura zajmuje mniej więcej tyle samo, bez względu na to, na którym końcu miasta mieszkamy. Co więcej, centrum jest doskonale skomunikowane pod względem środków komunikacji publicznej. Zdecydowanie więc lepiej pracować w samym centrum miasta niż gdzieś na obrzeżach lub, co jeszcze gorsze, w jakichś podmiejskich miejscowościach.

Nie każdy ma to szczęście, że mieszka w pobliżu miejsca swojej pracy. Wiele osób musi dojeżdżać i to czasem całkiem sporo. W niewielkich miastach do centrum z innych dzielnic można bez problemu dojść na piechotę. Jednak w dużym mieście jest to niemożliwe i jesteśmy zmuszeni do korzystania z samochodu, autobusu czy tramwaju. A wiąże się to oczywiście z wydatkami na komunikację, które w skali miesiąca nie są małe. Najwięcej na dojazdy do pracy wydają kierowcy, którzy poruszają się własnym autem. Nieco mniejsze są koszty biletu miesięcznego na tramwaj czy autobus. Zawsze jednak wydatki na komunikacje warto uwzględniać w swoim domowym budżecie.

Czy można domagać się zwrotu za dojazdy?

Dojazd do miejsca zatrudnienia należy do pracownika, także pod względem kosztów. Za dojazd z miejsca zamieszkania do pracy musimy zapłacić z własnej kieszeni. Owszem, w niektórych firmach zdarzają się od tej reguły wyjątki, jednak w większości przedsiębiorstw nie ma co liczyć na zwrot kosztów. Zupełnie inaczej przedstawia się natomiast sytuacja, gdy w czasie wykonywania obowiązków zawodowych musimy wyjść z biura, załatwić sprawy na mieście czy wyjechać gdzieś poza miasto. Takie koszty leżą już zdecydowanie po stronie pracodawcy. Nie ma on prawa wymagać od pracownika, aby wyjazdy związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych pokrywał z własnej kieszeni. Jeśli pracodawca wymaga, aby pracownik poruszał się w trakcie pracy własnym autem, a nie chce zwracać za paliwo, pracownik może odmówić wykonywania obowiązków zawodowych. Nie pracujemy przecież po to, by do tego zatrudnienia jeszcze dopłacać.

Dobra lokalizacja w centrum

Firmy, które chcą ułatwić życie zarówno swoim pracownikom, jak i klientom, powinny dobrze wybrać miejsce na swoją siedzibę. Najlepsze będzie oczywiście centrum miasta z dobrym, wygodnym dojazdem oraz miejscami parkingowymi znajdującymi się tuż przy budynku. Dobry dojazd ma kolosalne znaczenie w szczególności dla rozwoju firmy – jeśli potencjalni klienci nie będą mieli gdzie zaparkować, raczej zdecydują się na korzystanie z usług konkurencji. Niewielkie firmy, w których pracuje zaledwie kilka osób, można zorganizować w mieszkaniach lub domach prywatnych, oczywiście najpierw wynajętych zgodnie ze wszystkimi formalnościami. Jeśli interesuje nas mieszkanie z ogrodem Warszawa mamy do wyboru wiele sprawdzonych lokalizacji, efektownych budynków oraz innych dodatkowych udogodnień. Warto rozważyć nawet, czy zamiast wynajmu pomieszczeń na siedzibę, nie kupić takiego mieszkania na własność firmy. Zawsze na przyszłość taka nieruchomość może być doskonałą lokatą kapitału.

Szukasz nowego domu pod Warszawą? Sprawdź na http://www.aspenpark.pl