Produkcja kartek okolicznościowych – czy to dobry biznes?

Lazarides-Now-Open-studio

Odkąd na świecie prym wiedzie Internet obejmujący swoim zasięgiem praktycznie cały glob, można byłoby pomyśleć, iż kartki świąteczne straciły na znaczeniu. Przecież teraz popularne są e-maile, sms-y, mms-y. Elektronika zawładnęła całym światem wypierając zwykłe, papierowe kartki. Nic bardziej mylnego.

Jakie są rodzaje kartek?

Należałoby raczej zapytać, czy w ogóle jeszcze istnieją? Oczywiście, że tak i mają się całkiem nieźle. Projekty graficzne, oraz wydruk można zamówić np. w drukarni cyfrowej z Poznania www.letica.pl

Ale co zamówić? Wszystko zależy od tego, na co nam te kartki. Do czego je potrzebujemy. Z jakiej okazji chcemy wejść w ich posiadanie? Kartki okolicznościowe można podzielić na świąteczne, czyli np. Bożonarodzeniowe, Wielkanocne, urodzinowe, imieninowe, pocztówki z miast, a także z miejsc, w których bywaliśmy z odpowiednim nadrukiem, nazwą tego miejsca, data, godziną, czy innymi informacjami. Generalnie kartki mogą zawierać wszelkie grafiki, treści, oraz kolory, jakie sobie tylko wymarzymy. Praktycznie przez cały rok wciąż są okazje, aby takie kartki zamówić, ponieważ w każdym dniu roku może być okazja, którą chcemy wyeksponować na światło dzienne.

Trochę historii

Już 145 lat temu wynaleziono kartki pocztowe. Z końcem XIX wieku zyskały olbrzymią popularność. Stały się narzędziem korespondencji, oraz zawładnęły sercami kolekcjonerów. Nawet Pius X, zanim został papieżem, zbierał kartki pocztowe. Także królowa Wiktoria miała do nich słabość i namiętnie je zbierała. Można by pomyśleć, że Internet je wyparł całkowicie. W końcu są inne możliwości przekazu informacji, możliwości sprawniejsze i tańsze. Także pewniejsze w dostarczaniu. Ale to nieprawda. Dziś kartki wróciły do łask, a dzięki Internetowi i idei postcrossingu, kolekcjonowanie ich jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, ponieważ można łatwo je posegregować do odpowiednich tematyk. Tak  powstają imponujące zbiory związane z najróżniejszymi dziedzinami życia czy sztuki, a więc także i z literaturą.

Podobnie książki mają swój udział w istnieniu wszelakich kartek, ponieważ ilustracje z najbardziej popularnych książek drukuje się na pocztówkach, a potem odsprzedaje. W ten sposób – ku uciesze kolekcjonerów – wydrukowano wiele opowieści m.in. „Alicja w Krainie Czarów”, „Pippi Langstrumpf”,  „Mały Książę”,  czy Muminki.

Kto zamawia?

„Najlepiej postrzega człowiek rzeczywistość na poziomie swych oczu” – Kiryl J. Yeskov

Ten wiele mówiący cytat można odnieść także do kartek. Są na poziomie ludzkich oczu, wyraźnie pożądane, oraz  widoczne w naszej rzeczywistości. Przeznaczeniem tych kolorowych tekturek, jest zadowolenie zamawiającego. Oczywiście można iść np. na pocztę i kupić sobie jakieś kartki, adekwatne do naszego aktualnego stanu potrzeb. Najbardziej popularne są oczywiście kartki świąteczne. Tutaj indywidualny człowiek kupuje kilka kartek, ale o innych wzorach. Jednak coraz większą popularnością cieszy się zamawianie dużej ilości kartek okolicznościowych dla firm na szczególne okazje. Np. pięcio, czy dziesięciolecie istnienia firmy, kartki na zakończenie roku, zakończenie jakiegoś ważnego projektu, czy po prostu przypomnienie klientom o naszym istnieniu. W tym wypadku bardzo popularne są tzw. kartki Internetowe, wysyłane w e-mailach do klientów firmy.

koszulki reklamowe  Tu wystarczy tylko dobry projekt graficzny, odpowiedni tekst, oraz kolor, aby można było przypomnieć wszystkim, że wciąż działamy i mamy się dobrze. Kartki okolicznościowe pomogą także zareklamować odpowiednio firmę, ponieważ bardziej niż inne produkty przyciągają wzrok z powodu swojej kolorystyki. Są po prostu piękne, oraz zachęcają do ich zbierania. Kolekcje kartek mogą osiągać olbrzymie wartości finansowe. Szczególnie, gdy były zbierane na przestrzeni lat.

Wyobraźmy sobie reklamową kartkę naszej firmy, która za np. kilkadziesiąt lat osiągnie wysoką cenę i wspomoże nasze wnuki. Nieważne, kto będzie miał tę kartkę. Tam będą nasze dane, nasze grafiki, nasz ślad. Jeśli firma przetrwa, nie będzie miała lepszej reklamy. Dlatego ważne jest, aby kartki były tak piękne, żeby ktoś chciał je zbierać i zachować.