Pomysł na biznes: sprzedaż telefoniczna (telemarketing)

CC-Dude (1)

Planujesz otworzyć własną działalność i zacząć pracować na własny rachunek, a nie masz jeszcze dobrego pomysłu na biznes? W takim razie warto przyjrzeć się telemarketingowi. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach nadal może być to bardzo udana inwestycja.

Szanse utrzymania się na rynku

Przez długie lata istnienia firm zajmujących się profesjonalną sprzedażą telefoniczną, na rynku wytworzyła się pokaźna konkurencja. Jedne działalności upadały, a w ich miejsce pojawiały się nowe.

W związku z tym na pierwszy rzut oka negatywnie oceniamy perspektywy rozwoju telemarketingu. Wydawałoby się, że czasy świetności ma on za sobą. Okazuje się jednak, że klienci, którzy postawili na tego rodzaju działania, nadal potrafią przyciągać nowych klientów. Jest to możliwe dzięki regularnej obserwacji światowych trendów oraz wdrażaniu zupełnie nowych propozycji.
Liczy się dobry pomysł

W dzisiejszych czasach przebicie się na rynku jest możliwe, o ile wykażemy się świeżym spojrzeniem oraz innowacyjnym myśleniem. W tym celu warto podejrzeć działania konkurencji, głównie lokalnej oraz zobaczyć, czego nie mają w swojej ofercie. Być może nasz pomysł okaże się niszą do zagospodarowania, a zarazem kluczem do odniesienia sukcesu.

Firmy telemarketingowe z reguły działają w trybie stacjonarnym. My możemy stworzyć biznes, w którym sprzedaż telefoniczna będzie przeprowadzana w formie zdalnej. Polega to na zatrudnieniu zespołu pracowników wykonujących swoje obowiązki w domowym zaciszu. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt utrzymania, natomiast jako właściciele tracimy bieżącą kontrolę nad działaniami zespołu. Ponadto utrudniona jest komunikacja pomiędzy konsultantami, jednak można rozwiązać ten problem, np. poprzez stworzenie grupy lub konwersacji na portalu społecznościowym.

Jeżeli wolimy stworzyć biuro i współpracować z pracownikami w tradycyjnej formie, musimy oprzeć się na zupełnie innym pomyśle. Zamiast koncentrować się wyłącznie na telemarketingu i sprzedaży produktów lub usług, możemy poszerzyć zakres działań, np. o profesjonalne przeprowadzanie ankiet i badań rynkowych, udzielanie konsultacji z danego zakresu bądź profesjonalnego wsparcia technicznego. Warto również zauważyć, że polskie firmy coraz częściej podejmują współpracę z zagranicznymi kontrahentami, dlatego bardzo przyszłościowe jest stawianie na języki obce, zwłaszcza te, których nie znajdziemy wśród konkurencji. Jeszcze inne pomysły, które mogą się sprawdzić, to m.in. docieranie do najróżniejszych sektorów branżowych, zwłaszcza tych wciąż mało popularnych, ale rozwojowych oraz zaawansowane wykorzystanie możliwości internetowych, np. w formie videochatów.

O czym obowiązkowo należy pamiętać?

Jeżeli już znajdziemy konkretny pomysł na własny biznes telemarketingowy, musimy zadbać o jego ostateczny kształt i elementy, bez których żadna firma telemarketingowa nie będzie istnieć.

Najważniejsze jest skompletowanie zespołu. Zatrudnienie profesjonalistów, którzy z pewnością wykażą się dużo lepszą skutecznością od mało doświadczonych konsultantów niewątpliwie będzie trafionym pomysłem, jednak kwoty przeznaczone na wypłatę ich wynagrodzeń mogą przerosnąć nasze możliwości finansowe. Z kolei początkujący przyjmą naszą ofertę za niższą stawkę godzinową, lecz dokładne zapoznanie ich ze specyfiką i charakterem tej branży może być nie tylko długotrwałe, ale również kosztowne, ponieważ będzie wiązało się z przeprowadzeniem płatnych szkoleń. Należy więc samemu zdecydować, co ostatecznie okaże się bardziej opłacalne.

Możemy osiągnąć przewagę nad tymi firmami telekomunikacyjnymi, które nie gwarantują swoim pracownikom zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W obecnych czasach nie jest to już czynnik wyróżniający, ale sprawiający, że uda nam się zgromadzić bardziej profesjonalny team.

Należy również trzymać się standardowych zasad. Do każdego klienta należy podchodzić z szacunkiem oraz wykazywać w pracy swoje umiejętności komunikacyjne. Z kolei jako przełożeni obowiązkowo musimy pamiętać o bieżącej kontroli stopnia i poziomu obowiązków wykonywanych przez konsultantów oraz udzielaniu im pomocy, jeżeli z czymś nie będą mogli sobie poradzić. Aby poprawić ich satysfakcję oraz skuteczność, od czasu do czasu powinniśmy zaoferować np. premię finansową za najlepsze wyniki.

Więcej informacji w temacie co jeszcze może dać Ci telemarketing dowiesz się na stronie http://qcc.pl/telemarketing/