Bierzemy kredyt na firmę – na co zwracać uwagę?

how-much-down-payment-for-a-business-loan-1

Kredyty i pożyczki dla firm cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli większych i mniejszych przedsiębiorstw. Sprawdzają się nie tylko w przypadku problemów finansowych, ale także wtedy, gdy potrzebne są środki na rozwój i inwestycje. Jeśli firma nie dysponuje odpowiednim kapitałem, może go po prostu pożyczyć i zainwestować.

Na rynku pożyczek i kredytów firmowych wybór jest dosyć spory. Dlatego też zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest przeanalizować ofertę co najmniej kilku banków i porównać podstawowe parametry kredytowe. Warto też sprawdzać konkretne informacje znajdujące się w oddziałach banków, zamiast kierować się jedynie przekazami reklamowymi. Mogą one bowiem wprowadzać w błąd.

Niekoniecznie w banku, gdzie jest konto firmowe

Wielu przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowej gotówki, udaje się do tego banku, w którym mają konta firmowe. Czasem jest to dobre rozwiązanie, gdyż bank może swoim stałym klientom zaoferować korzystne i atrakcyjne warunki kredytowe, a jednocześnie nie trzeba spełniać wielu formalności. Bank ma bowiem wgląd w konta firmowe i na tej podstawie może ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku kredytów jest dosyć duża dynamika, a oferty poszczególnych banków nieustannie się zmieniają. Może więc się okazać, że w wielu konkurencyjnych bankach znajdziemy korzystniejszą ofertę.

Przy rozpatrywaniu konkretnych ofert warto brać pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu, ale również inne opłaty, takie jak marża, prowizja czy koszty uruchomienia kredytu. Warto również rozważyć opcje ubezpieczenia kredytu i dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Zdarza się bowiem i tak, że pomimo drogiego ubezpieczenia, nie daje ono praktycznie żadnych korzyści wtedy, gdy okaże się konieczne skorzystanie z jego możliwości.

Warto rozważyć firmy pożyczkowe

Ofertę dla firm mają nie tylko banki, ale również firmy pozabankowe. Nie można bowiem kojarzyć parabanków jedynie z firmami, które oferują chwilówki od lat 18. Wbrew pozorom, oferta jest dzisiaj o wiele bardziej rozbudowana. Po pierwsze, szybkie pożyczki udzielane są na spore kwoty, nawet do kilku tysięcy złotych. Wiele parabanków oferuje też pożyczki długoterminowe, które można rozłożyć nawet na kilkadziesiąt dogodnych rat. Niektóre parabanki wychodzą też naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i oferują wysokie pożyczki dla klientów biznesowych. Jednak, podobnie jak w przypadku wnioskowania o kredyt w banku, także przy pożyczce warto porównać jej parametry, sprawdzić, jakie są odsetki i ile będą wynosiły comiesięczne raty.

Każde zobowiązanie finansowe powinno być dobrze przemyślane i dopasowane do indywidualnych możliwości. Firma, która zadłuża się ponad miarę i bierze wiele kredytów, może szybko wpaść w poważne kłopoty finansowe. Podobnie jak w przypadku kredytów dla osób indywidualnych, także kredyty firmowe powinny być zaciągane rozsądnie i odpowiedzialnie.