Podpowiadamy jaka forma dofinansowania będzie najkorzystniejsza dla Twojego biznesu

1403277207-20-reasons-start-own-business

Dofinansowania od kilku lat odgrywają znaczącą formę, jeśli chodzi o założenie bądź rozkręcenie działającej już firmy. Wiele zależy od statusu przedsiębiorstwa, dla którego będzie otrzymane dofinansowanie, a także od wielkości firmy- czy będzie to mikro czy makro przedsiębiorstwo. Aby jednak decyzja dotycząca dofinansowania była pozytywna, a sama firma otrzymała atrakcyjną kwotę pomocy, warto wiedzieć kilka szczegółów dotyczących samych dotacji oraz wybrać najlepszą w naszym przypadku formę dofinansowania.

Jakie mamy formy dofinansowania

Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie formy dofinansowana dostępne są na rynku. Najpopularniejszym wariantem jest aktywizacja osób bezrobotnych, czyli dofinansowanie z Urzędu Pracy. Aby je otrzymać należy być osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, zazwyczaj przez określony czas. Oprócz tego kandydat ubiegający się o dofinansowanie musi spełniać kilka dodatkowych warunków, między innymi w ciągu ostatnich pięciu lat nie posiadać przyznanej żadnego innego dofinansowania. Sama procedura trwa od miesiąca do kilku miesięcy, w zależności od sprawności funkcjonowania danego Urzędu Pracy, a w ciągu kilku dni od podpisania umowy wnioskodawca otrzymuje pieniądze na wskazane konto.

Nieco więcej możliwości można znaleźć w ramach Funduszy Europejskich. Najwięcej możliwości dofinansowania znajduje się w obszarze aktywizacji osób zagrożonym wykluczeniem społecznym. W grupie można znaleźć pomoc finansową dla osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem, w tym osób młodych, nie uczących się. Wsparcie obejmuje również kolejny obszar, jakim jest wsparcie na badanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, a osobny wariant stanowi działalność przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Dofinansowania przeznaczone są również na takie aspekty działalności jak wprowadzanie na rynek wyników badań, pomoc dla samorządów na termomodernizację budynków, a także wsparcie finansowe dla przedsiębiorców na odnawialne źródła energii.

Jak zdobyć dofinansowanie

Przede wszystkim kluczową kwestią jest znalezienie grupy, do której możemy się przypisać. Wiele czynników ma wpływ na przyporządkowanie do konkretnej kategorii, jak chociażby fakt, czy dopiero zakładamy własne przedsiębiorstwo, czy już działa na rynku, a także fakt, czy jesteśmy zarejestrowani jako osoby bezrobotne. Nie bez znaczenia pozostaje rozmiar działalności, jaką zarządzamy, bowiem nieco inne dofinansowania obowiązują dla mikro, a inne dla makro przedsiębiorstw.

Jedną z cech wspólnych wszystkich dla wszystkich rodzajów dofinansowań jest złożenie wniosku w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania bądź miasta, w którym zostanie założona firma. Często podczas składania odpowiedniego wniosku konieczne jest złożenie dodatkowej dokumentacji, często spełnienie kilku obowiązków, dlatego też dobrze jest wcześniej szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi warunkami uzyskania finansowej pomocy. Ułatwia to nie tylko pracę urzędu, ale również skraca nasz czas oczekiwania na decyzję w sprawie dofinansowania.

Jeżeli masz problem z zadłużeniem pomocny może okazać się ten artykuł: http://www.wroniechwilowki.pl/pozyczka-dla-dluznika/