Mata do akupresury – wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest akupresura

Mata do akupresury jest to mata wyposażona w szereg kolców. Jej użytkowanie przynosi ulgę w m.in.: w przypadku bólów kręgosłupa, szyi i głowy. Wypustki na macie pobudzają punkty akupresurowe na ciele, dotleniają i rozluźniają mięśnie. Akumata wydaje się bardzo prosta w użyciu, ale warto pamiętać o kilku zasadach przy jej stosowaniu.

Jak leżeć na macie z kolcami?

Leżenie jest najprostszym sposobem korzystania z maty do akupresury. Pozycja jest najmniej angażująca i relaksująca. Ważne jest, by rozłożyć matę na równym podłożu i rozłożyć równomiernie ciężar ciała. Odcinek lędźwiowy należy wymodelować, podkładając na przykład zwinięte ręczniki. Zaleca się używanie maty na gołą skórę. Początkowe korzystanie może wiązać się z pewnym dyskomfortem, dlatego zanim użytkownik przyzwyczai się do działania kolców, może użyć cienkiego materiału lub prześcieradła. Pierwsze korzystanie z maty kojarzy się z nieprzyjemnym kłuciem. Trzeba jednak pamiętać, że organizm przyzwyczaja się do uczucia ucisku i po chwili seans staje się relaksujący i odprężający. Osoby rozpoczynające użytkowanie maty akupresurowej powinny zacząć od krótkich sesji i stopniowo wydłużać ich trwanie.

Jak długo leżeć na macie?

Czas korzystania z maty uzależniony jest od osobistych potrzeb, odczuć i oczekiwanych efektów. Uważa się, że optymalny czas leżenia na macie wynosi 20-30 minut. Sesja może być dłuższa lub krótsza. Niekiedy seans na macie może trwać nawet 1-2 godziny. Jeśli użytkownik zaśnie na macie, jest to całkowicie bezpieczne. W przypadku odczuwania intensywnego bólu, bezsenności, rozdrażnienia, podwyższonego ciśnienia krwi, zaleca się 7-10 minutowe seanse w ciągu dnia. Osoby senne, osłabione, z obniżonym ciśnieniem krwi powinny korzystać z maty 20-30 minut, najlepiej wieczorem, przed snem. Mata akupresurowa może być wykorzystywana do relaksu, wówczas zaleca się jej codzienne stosowanie lub do pozbycia się konkretnych dolegliwości bólowych (wtedy terapia powinna trwać 1-2 tygodnie z przerwą -2-4 tygodnie między zabiegami. Systematyczne korzystanie z akumaty pozwala uzyskać pożądane rezultaty. Mata do akupresury którą wybrać? Duże znaczenie ma sam rozmiar maty. Jeśli dokucza ci ból miejscowy, lepiej wybierz małą matę, którą przyłożyć do konkretnego obszaru. Decydując się na dużą matę, możemy pobudzić więcej punktów na ciele, przez co sesja będzie trwała krócej. Warto zwrócić uwagę również na ostrość kolców. Osobom początkującym poleca się maty z mniejszą ostrością, a zaawansowanym z lepiej wyprofilowanymi wypustkami. Na rynku dostępne są również poduszki do akupresury i maty z nadmuchiwanym zagłówkiem. Wybór akumaty zależy w dużej mierze od własnych preferencji.

Pozycja siedząca, a mata do akupresury

Matę do akupresury można również używać siedząc. Jeśli pracujesz przy biurku, spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej, możesz ułożyć matę na fotelu i zrelaksować się przy ulubionej książce albo filmie. Co ważne, mata służy również do masażu stóp. Seanse powinny trwać 1-2 minuty, wystarczy stanąć na matę gołymi stopami. Można również zaopatrzyć się w specjalne, lecznicze klapki.