Zdrowa żywność – co o niej wiesz?

Sposób, w jaki zwykle mówi się o dietach w dzisiejszych czasach, po prostu zadawanie fundamentalnego pytania, takiego jak zdrowe odżywianie, może wydawać się trochę naiwne, nieco podstawowe. Łatwo jest poczuć, że od razu powinieneś rozważyć coś ekstremalnego, jak okresowy post lub liczenie makr, a nie tylko zastanawiać się, co jest na obiad.

Jednak czasami najprostsze pytania są najtrudniejsze do odpowiedzi. Ludzie teoretycznie wiedzą, co jeść. Na przykład większość dorosłych wie, że warzywa powinny stanowić dużą część każdej diety, ale okazuje się, że 90 procent dorosłych Polaków nie je ich na co dzień. A więc oto jak się zdrowo odżywiać i czym tak naprawdę jest zdrowa zywność Gdańsk.

Nie dieta, a zdrowe odżywianie

Pierwszą radą jest unikanie wszelkiego rodzaju diet. Diety są krótkoterminowe. Uzyskujesz wyniki, ponieważ odpuszczasz sobie różne rzeczy. Ale diety są dychotomiczne: tracimy na wadze w krótkim okresie i przybieramy na wadze w dłuższej perspektywie.

Zamiast tego chce, aby ludzie traktowali priorytetowo długoterminowe podejście do jedzenia, w którym to, co robisz miesiąc po miesiącu, tworzy zdrowy wzorzec jedzenia. Nacisk należy położyć na to, co jesz, a nie na to, co ograniczasz, tak jak podczas diety. Kluczem są warzywa i całe produkty spożywcze, które można uzyskać w kreatywny sposób. Możesz zjeść piękny posiłek taco, z pełnoziarnistą tortillą, czarną fasolą lub smażoną fasolą jako roślinami strączkowymi, odrobiną białka zwierzęcego, salsą, a potem kapustą kapustną i ryżem. To może być zdrowy posiłek.

Albo po prostu podziel talerz obiadowy na różne części: połowa powinna zawierać owoce i warzywa, druga ćwiartka jakieś pełnoziarniste. Ostatnią ćwiartką powinno być białko, które możesz pozyskać ze źródeł zwierzęcych lub roślinnych.

Przede wszystkim, aby utrwalić swój wzorzec zdrowego odżywiania, upewnij się, że to, co jesz, jest przygotowane tak, jak lubisz. Jeśli lubisz na przykład frytki, prawdopodobnie spodobają ci się pieczone warzywa, ponieważ mają taką samą konsystencję. Niech ten smak będzie częścią twojego nawyku żywieniowego.

Buduj menu pełne różnorodności

Ludzie mają tendencję do pomijania różnorodności żywności na talerzu. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia przy minimalnie przetworzonej żywności. Testowanie tego jest łatwe: ile rąk dotknęło jedzenie, zanim trafiło na Twój talerz? Brokuły, które zbierasz w alejce z produktami, a następnie gotujesz na parze lub pieczesz w domu, zawsze będą lepsze niż brokuły, które kupujesz w torebkach w dziale mrożonek w sklepie spożywczym – i obie wersje są lepsze niż mrożony kurczak z brokułami w formie instant.

Urozmaicenie powinno obejmować zdobywanie większej ilości pokarmów roślinnych — stek z dodatkiem kurczaka się nie liczy — ale jedzenie większej ilości warzyw niekoniecznie musi oznaczać całkowitą rezygnację z czegoś. Może zamiast zmniejszać częstotliwość, po prostu zmniejsz ilość, a potem zastąp to, czego nie jesz, niektórymi roślinami. To klucz do zdrowej żywności!