Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź kiedy masz możliwość odstąpienia od umowy

Nie każdy ma to szczęście, że może mieszkać we własnym mieszkaniu. Wiele osób z różnych względów mieszka na wynajmie. Jeśli trafi się dobre mieszkanie w sprawdzonej lokalizacji i z bezkonfliktowym właścicielem, można mieszkać w tym samym mieszkaniu nawet przez wiele lat. Niestety, czasem zdarzają się właściciele mieszkań, z którymi pojawiają się kłopoty. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy i poszukanie sobie innej, bardziej spokojnej lokalizacji.

Podpisanie umowy najmu mieszkania nie jest w naszym kraju standardem. Wiele osób nie decyduje się na zaoferowanie wynajmującym umowy, najczęściej z tego powodu, że nie odprowadzają z tego tytułu podatku dochodowego. Mieszkanie na czarno bez umowy nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób wynajmujących, nie mają bowiem wtedy żadnej umowy, która w razie problemów chroniłaby ich prawa. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że wynajmujemy mieszkanie na dłużej i właściciel nie będzie chciał go za miesiąc sprzedać, warto zawsze podpisać umowę, która powinna być bardzo precyzyjna, dokładna i szczegółowo powinna uwzględniać prawa i obowiązki jednej i drugiej strony.

Gdy właściciel nie wywiązuje się z obowiązków

Osoby wynajmujące mogą w różnych sytuacjach odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji leżących po ich stronie. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy właściciel mieszkania rażąco narusza któryś z punktów umowy – zakłóca mir domowy, przychodzi do mieszkania pod nieobecność jego lokatorów, w czasie trwania umowy zabiera z mieszkania rzeczy, które w dokumencie były uwzględnione. Bardzo często osoby wynajmujące rezygnują z wynajmu, gdy właściciel nie poczuwa się do odpowiedzialności za różnego rodzaju naprawy instalacji czy innych ważnych urządzeń i sprzętów w mieszkaniu. Każde działanie właściciela mieszkania, które nie jest zgodne z tym, co znajduje się w umowie, upoważnia nad do zerwania jej. Mamy wtedy oczywiście prawo do odzyskania kaucji, którą wpłaciliśmy na zabezpieczenie ewentualnych zniszczeń. Jeśli mieszkanie jest w nie gorszym stanie niż w dniu, gdy je wynajęliśmy, a właściciel kaucji nie chce oddać, można skierować sprawę do sądu.

Warto pomyśleć o kupnie

Osoby, które mają różne negatywne przejścia z właścicielami mieszkań, bardzo często przyspieszają swoją decyzję o zakupie własnego mieszkania. Nic w tym dziwnego – obecnie wysokość raty kredytu mieszkaniowego jest zbliżona do kosztów wynajmu mieszkania. Czasem nawet rata jest niższa niż wynajem mieszkania w dobrym standardzie i świetnej lokalizacji. Warto więc już w czasie wynajmowania mieszkania szukać dla siebie miejsca do życia, które kupimy na własność. Jeśli interesują nas mieszkania Białołęka lub inne warszawskie dzielnice, wybór mamy naprawdę spory. Firmy deweloperskie nieustannie realizują nowe inwestycje, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Warto więc uważnie szukać, być może bardzo szybko uda nam się znaleźć idealne mieszkanie i wyprowadzić się wreszcie na swoje.

Szukasz nowego mieszkania na warszawskiej Białołęce? Sprawdź mieszkania na https://miasteczkogreenwood.pl/