Wynajem samochodu oczami klienta – instrukcja obsługi od A-Z
Wypożyczenie samochodów jest często jedną z najlepszych opcji na poruszanie się w awaryjnych sytuacjach. Najczęściej z opcji wypożyczania korzysta się w podróży, często w delegacjach lub w sytuacjach, kiedy po prostu zepsuje nam się auto. Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się wynajmem samochodów, zarówno do samodzielnego poruszania się, jak i samochodu wraz z kierowcą, do podróżowania w wyjątkowych sytuacjach, jak na przykład ślub.
Część ludzi ma jednak obawy przed wypożyczeniem samochodu, chociażby ze względu na ewentualne zniszczenia czy nieznajomość procedur związanych z samym wypożyczeniem. Każda firma przedstawia procedurę związaną z wypożyczeniem, dzięki czemu samo wypożyczenie samochodu przestaje być straszne.
Od czego zacząć?
Jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu, pierwsze co należy zrobić, to znaleźć firmę specjalizującą się w wypożyczeniu samochodów i umówić się na wizytę. Przedstawiciel firmy przybliży rodzaj dostępnych samochodów oraz szczegóły związane z samym użytkowaniem samochodu. Podczas takiego spotkania ustala się szczegóły związane z wyborem konkretnego modelu samochodu, okresu jego wypożyczenia, poziom wynagrodzenia za usługę wypożyczenia samochodu oraz kwestie związane z ubezpieczeniem i dodatkowymi informacjami.
Co powinniśmy przygotować?
Firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów do zawarcia umowy wymagają od klienta dowód osobisty lub paszport dla obcokrajowców wraz z danymi oraz czynne prawo jazdy. Część z firm wymaga odpowiedniego stażu za kierownicą, jednak nie dla wszystkich firm długość posiadania prawa jazdy jest ważna. W kwestii ubezpieczenia do osoby wynajmującej należy pokrycie ubezpieczenia OC i AC, a także koszty związane z eksploatacją samochodu, czyli uzupełnienie paliwa i płynów samochodowych. Każda z umów reguluje również kwestie związane ze stłuczkami, mandatami karnymi zebranymi w czasie wynajmu samochodu czy prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu.
Zobacz także: wypożyczenie samochodu dostawczego
Jak wygląda tradycyjna umowa wynajmu?
Na szczęście przeciętna umowa najmu obejmuje wszystkie kwestie związane z samą usługą, zaczynając od kwestii takich jak cel i strony umowy, czas trwania umowy, poziom wynagrodzenia, zakres obowiązującego ubezpieczenia, odbiór przedmiotu najmu, obowiązki najemcy, kwestie związane ze zwrotem samochodu, szczegóły związane z wypowiedzeniem umowy czy kosztami dodatkowymi. Należy pamiętać o tym, że wynajmowany samochód przyjęło się oddawać w takim stanie, w jakim zostało wypożyczone, a więc czyste, z pełnym bakiem i kompletem dokumentów.
Jak wybrać najlepszą wypożyczalnię?
Szukając sprawdzonej wypożyczalni samochodów warto kierować się opiniami znajomych lub tymi zamieszczonymi w sieci. Wybierając się w firmową podróż zadanie jest nieco ułatwione, bowiem firma zazwyczaj korzysta długofalowo z usług jednej wypożyczalni. Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z usług firmy wynajmującej samochody warto umówić się na spotkanie wstępne, na którym uzyskamy szczegółowe informacje o samym procesie wypożyczenia samochodu.
Artykuł opraccowała Lublin wypożyczalnia samochodów