Wiertnice pionowe – rodzaje i ich zastosowanie

Wiertnicą określa się zespół urządzeń mechanicznych, które pozwalają na przygotowanie otworu wiertniczego. Na rynku dostępne są narzędzia, które umożliwiają pionowy lub poziomy odwiert. Do czego można wykorzystać wiertnice pionowe i jakie są ich rodzaje?

Rodzaje wiertnic pionowych

Bardzo popularnym rodzajem tych urządzeń, jest wiertnica geologiczna, nazywana również geotechniczną. Najczęściej używa się ich w terenie, dlatego mocowane są na podwoziach samochodów, a także przyczep – są dzięki temu niezwykle mobilne i mogą być zastosowane w różnych miejscach. Ta cecha pozwala na szybkie i bezproblemowe rozpoczęcie pracy, bez konieczności tworzenia odpowiednich konstrukcji.

Popularne są też wszelkie urządzenia służące do hydrogeologii. Za ich pomocą wykonuje się odwierty na studnie i inne, które umożliwiają, dostanie się do wód podziemnych. Niektóre modele umożliwiają wykonywanie otworów na sucho oraz z wykorzystaniem płuczki. Takie urządzenia dostępne są na stronie http://staltechnika.pl/. Wiertnice do studni tylko nieznacznie różnią się budową w stosunku do wcześniej wspominanych geotechnicznych. One także wyposażone są w podstawowe elementy, takie jak rama nośna, maszt, silnik spalinowy i pompa hydrauliczna. Różnica polega na tym, że wiertnice przeznaczone do hydrogeologii posiadają również części, które umożliwiają wiercenie otworu głębinowego.

Kolejnym rodzajem wiertnic są te dedykowane do pomp ciepła. Wyposażone są w młotek hydrauliczny górny oraz młotek dolny na wodę lub powietrze. Podczas wiercenia używa się obydwu młotków. Dzięki tej metodzie uzyskuje się głębokości wiercenia sięgające kilkuset metrów.

Zastosowanie wiertnic pionowych

To, do czego może zostać wykorzystana wiertnica pionowa, zależy przede wszystkim od rodzaju wierteł, a także od mechanizmu, który jest wykorzystywany w pracy. Dzięki temu odwierty można wykonać w trudnych i twardych terenach, takich jak skały lub beton. Wiertnice hydrogeologiczne najlepiej nadają się do tworzenia odwiertów, które mają na celu dotarcie do wód podziemnych, natomiast geotechniczne pozwalają na sprawdzenie jakości i stanu gleby. Urządzenia do pomp ciepła pozwalają na wiercenie obrotowe ślimakiem oraz wiercenie udarowe, a także płuczkowe. Przodującym producentem tego rodzaju urządzeń jest Staltechnika.

Zanim zdecydujesz się na kupno lub wynajem tego niezwykle przydatnego urządzenia, jakim jest wiertnica – zastanów się, do czego będzie wykorzystana i na podstawie tego wybierz odpowiednie urządzenie.