Wartość akcji – od czego zależy?

giela

Inwestowanie w akcje cieszy się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Jeżeli również zależy ci na tym, aby zacząć swoją przygodę na giełdzie, warto na początek dowiedzieć się, od czego tak naprawdę zależy wartość akcji – to właśnie ona wpływa na to, czy uda ci się zarobić na takiej formie inwestycji. Na co wobec tego należy zwracać szczególną uwagę?

Na cenę akcji wpływa bardzo dużo czynników, które zmienne są również zależnie od tego, o jakiej giełdzie mowa – inne będą dotyczyły polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, inne z kolei giełd działających na innych rynkach światowych. Cena akcji na giełdzie zmienia się wobec tego dynamicznie.

Popyt i podaż rządzą wszystkim

Zasadniczo ceny akcji, które notowane są na rynkach jednolitych ciągłych, na przykład na polskiej GPW, uzależnione są w szczególności od popytu oraz podaży. Wystarczy wyobrazić sobie, że po jednej stronie stoją kupujący z ofertami, natomiast po drugiej – osoby, które chcą coś sprzedaż. Ostatni transakcja na danym papierze będzie wyznaczała kurs.

Niemniej jednak to tylko uproszczony schemat, ponieważ pomija on znacznie ważniejszą kwestię, a mianowicie wartość ofert kupujących i sprzedających – to właśnie one oddziałują na wartość akcji i tym samym na ich cenę.

Czynniki, które mogą determinować ceny akcji:

  • wyniki finansowe spółki giełdowej – określają one kondycję firmy
  • płynność spółki – mniej płynne spółki szybko tracą na wartości przy spadkach giełdy
  • plany rozwoju ogłaszane przez spółkę – pozwalają na podwyższenie zysków, dlatego przekładają się na wzrost wartości akcji
  • kondycja danego sektora – słabe wyniki finansowe firm w danym sektorze mogą oddziaływać także na wartość akcji danej spółki
  • gospodarcze dane makroekonomiczne – dobre mogą świadczyć o przyszłych zyskach, złe o niesprzyjających perspektywach do rozwoju
  • sentyment na rynkach światowych – przy spadkach mogą tracić nawet te spółki, które mają najlepsze wyniki, ale z kolei podczas hossy mogą zyskiwać również te, których wyniki nie są dobre

Ponadto to: zmiany w zarządach, rekomendacje analityków, nieprzewidziane kataklizmy, decyzje banków centralnych, ceny surowców, wypłacanie dywidend czy zmiany kursów walut.

Inwestuj z wiedzą!

Warto wobec tego pamiętać o powyższych czynnikach, ponieważ ich znajomość pomoże ci również w podejmowaniu przyszłościowych decyzji przy grze na giełdzie. Naturalnie, nie pokrywają one wszystkich zmiennych, niemniej jednak w dużej mierze pozwalają na określenie, w jakim kierunku pójdzie wartość danych akcji.

Jeżeli zależy ci na wygodnym inwestowaniu w akcje, warto otworzyć swój rachunek maklerski w banku lub u brokera online, na przykład w TMS Brokers. Dzięki temu otrzymujesz do dyspozycji wygodne narzędzia pomagające ci w prowadzeniu transakcji, także za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Niektóre z nich dają ci również inne metody inwestowania, przykładowo w TMS Brokers możesz nie tylko skupić się na akcjach giełdowych, ale również możesz inwestować na rynku Forex, w indeksy giełdowe oraz w towary i surowce. Warto sprawdzić – otwarcie rachunku nic nie kosztuje!