W jaki sposób rozliczamy działalność biura wirtualnego? 5 pytań do księgowej

Prowadzenie wirtualnego biura to dobry pomysł na biznes dla osób, które są zorganizowane, poukładane i bardzo skrupulatne. Taka firma działalności jest szczególnie popularna w dużych miastach, gdyż klienci poszukują sprawdzonych i renomowanych lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak każda inna firma, z działalnością wirtualnego biura wiąże się konieczność spełniania wszystkich przepisów księgowych i podatkowych. W tej kwestii zawsze dobrze mieć pod ręką profesjonalną księgową, która w razie potrzeby będzie służyła radą i pomocą.

Jak rozliczać się z klientami?

Wirtualne biura najczęściej rozliczają się z klientami na podstawie faktury, którą dostarczają raz w miesiącu. Pod tym względem oferta biura wirtualnego z Warszawy czy innych podobnych firm nie różni się od wszystkich innych działalności usługowych. Klienci otrzymują faktury, które w konkretnym terminie opłacają, a w razie jakichkolwiek problemów z płatnościami można im po prostu wypowiedzieć umowę.

Jak rozliczać się z urzędem skarbowym?

Do wyboru jest kilka opcji, wśród których właściciele wirtualnych biur sami muszą sobie wybrać takie rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Pod uwagę warto brać przede wszystkim poziom zarobków oraz wielkość przedsiębiorstwa. A to z pewnością z biegiem czasu będzie się zmieniało.

Co można wrzucić w koszty?

Prowadząc wirtualne biuro jego właściciel ponosi sporo kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Wiele tych wydatków można sobie swobodnie wrzucać w koszty, dzięki czemu podatek do zapłacenia będzie zdecydowanie mniejszy. Jeśli nie za bardzo wiemy, jakie wydatki można sobie wrzucić w koszty, a jakie nie, warto skonsultować się w profesjonalnym księgowym, gdyż wtedy można mieć pewność, że wszystko będzie prawidłowo rozliczone i nie trzeba będzie bać się kontroli.

Czy odpowiadamy za firmy, którym adres udostępniamy?

Wirtualne biuro udostępnia wielu firmom swój adres czy świadczy różnego rodzaju usługi, jednak nie odpowiada za żadne zaległości tych firm. Owszem, zdarza się, że biuro odbiera korespondencję z urzędu skarbowego, ZUS-u, a nawet od komornika, jednak jedynym zadaniem pracowników biura jest przekazywanie tej korespondencji adresatom. Właściciel biura, który udostępnia firmom adres nie odpowiada za żadne kwestie podatkowe, skarbowe ani za żadne zobowiązania finansowe tych firm.

Czy wynajęcie wirtualnego biura można wrzucić sobie w koszty?

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług wirtualnego biura, często zastanawiają się, czy tego rodzaju usługi, opłacane regularnie co miesiąc, można sobie wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Jest to jak najbardziej możliwe i realne, gdyż są to wydatki, jakie ponosimy w związku z prowadzoną działalnością. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby sobie je odliczyć. Dla wielu przedsiębiorców możliwość odliczenia sobie tych wydatków jest jednym z czynników, które zachęcają ich do korzystania z oferty wirtualnych biur.