Jak utrzymać porządek w warsztacie?

Warsztat to miejsce, w którym dość ciężko utrzymać porządek, a przynajmniej taki, aby zapewnił nam codzienny komfort pracy. Jest cała masa drobnych elementów znajdujących się pod nogami lub w kątach, a niektórych ciężko się doszukać i doliczyć. Odpowiednia organizacja przestrzeni może rozwiązać wiele problemów.

Po pierwsze, bądźmy systematyczni

Niezależnie od tego czy jest to porządek w warsztacie, domu czy biurze, systematyczne sprzątanie obowiązuje w każdym pomieszczeniu i każdego z nas. Warsztat nie bez powodu kojarzy nam się z brudnym miejsce. W momencie wykonywania napraw samochodowych mamy styczność z różnego rodzaju olejami czy smarami, które przenosimy na nasze narzędzia, zakłady stolarskie codziennie pokrywane są pyłem ze szlifowanego lub ciętego drzewa, a warsztaty zajmujące się naprawą urządzeń, są przepełnione ilością małych elementów w postaci śrubek, nakrętek, sprężynek, czy uszczelek, których nie ma już, gdzie segregować. W tym wypadku systematyczne zamiatanie bądź umycie podłogi, odkurzenie warsztatu i wytarcie narzędzi zrobi ogromną różnicę.

Praca w warsztacie może być łatwiejsza dzięki odpowiednim meblom

Meble do warsztatu odgrywają nie tylko element estetyczny, ale i kluczowy dla utrzymania ogólnego porządku. Szafy warsztatowe stojące i wiszące pozwalają na przechowywanie, a tym samym zabezpieczanie różnego rodzaju urządzeń i narzędzi przed wilgocią i uszkodzeniami. Dodatkowo spora ilość półek pomieści wiele elementów, które przeszkadzałyby leżąc na stole roboczym, a profesjonalny zamek zabezpiecza zawartość przed kradzieżą. Stół warsztatowy jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego warsztatu i w tym wypadku, również powinniśmy zwrócić uwagę w ile miejsc do przechowywania jest wyposażony. Stoły warsztatowe mogą być wolnostojące jedynie z kilkoma szufladami, ale także w postaci meblościanki, która dodatkowo wyposażona jest w półki, szafki oraz miejsce na magnesy. Korzystnym rozwiązaniem są również wózki narzędziowe, pozwalające na transportowanie niezbędnych akcesoriów do dowolnej części warsztatu. Korzystając z wózków nie musimy co chwile przenosić naszych narzędzi i tym samym zachowamy porządek w warsztacie mając wszystko w jednym miejscu. Takie i inne rozwiązania umeblowania warsztatu posiada w swojej ofercie firma UMSTAHL Sp. z o.o. i możemy jeszcze bliżej zapoznać się z ich specyfikacją przeglądając ich stronę internetową stolywarsztatowe.co.pl

Miejsca na ścianach można łatwo wykorzystać

Urządzając nasz warsztat bardzo często zapominamy o wolnych przestrzeniach na ścianach, które również można zagospodarować w prosty sposób. Porządek w warsztacie mogą nam zapewnić różnego rodzaju wieszaki i haczyki, umożliwiające powieszenie dowolnych narzędzi, akcesoriów i ubrań roboczych. Zestaw kluczy powieszony na haczykach nie tylko ułatwi nam rozpoznanie właściwego rozmiaru, ale także pełni element dekoracyjny pomieszczenia. Obecnie coraz częściej montuje się specjalne kratownice, a dopiero na nich wieszaki, haczyki, pojemniki lub kosze na narzędzia.

 

 

 

Polecamy:
Komoda drewniana – czy warto postawić na jakościowy produkt?