Usługi rehabilitacyjne – ja zacząć pracować na własny rachunek?
Zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne jest w społeczeństwie dosyć spore. Przede wszystkim, coraz więcej jest osób starszych, które mają wiele dolegliwości wieku podeszłego. Sprawna rehabilitacja pozwala im na dłużej zachować zdrowie. Wiele osób potrzebuje też rehabilitacji po urazach, w przypadku chorób kręgosłupa, po udarach, zawałach i wielu innych poważnych chorobach.
Dobry i wykwalifikowany rehabilitant nie musi więc obawiać się o problemy z pracą. Znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w przychodniach, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy w prywatnych gabinetach. Trzeba jednak pamiętać, że praca rehabilitanta wymaga wielu lat kształcenia, podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i dokształcania. Osoby, które myślą o pracy na własny rachunek, najpierw powinny przez kilka lat zdobywać doświadczenie w pracy z pacjentami pod okiem bardziej doświadczonych kolegów po fachu.
Jak otworzyć własny gabinet?
Własny gabinet rehabilitacyjny to dla wielu specjalistów od fizjoterapii docelowa forma zatrudnienia i pracy. Trzeba jednak mieć świadomość, że potrzebne są do tego odpowiednie środki. Przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni lokal, w którym można zorganizować salę do ćwiczeń lub kilka nowoczesnych gabinetów. Kolejną kwestią jest wyposażenie ośrodka w nowoczesny i świetnej jakości sprzęt rehabilitacyjny. To spora inwestycja, tym większa, im większy zakres usług chcemy zaoferować swoim pacjentom. Warto znaleźć sprawdzony i renomowany sklep fizjoterapeutyczny, w którym można zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Jeśli narzędzia czy sprzęty do ćwiczeń są bardzo drogie i trudne do kupienia za gotówkę, wielu producentów takich rozwiązań pozwala na zakup ratalny. Możliwości jest całkiem sporo, wystarczy dobrze rozejrzeć się po tym rynku.
Usługi świadczone w domu pacjenta
Rehabilitanci, którym marzy się praca na własny rachunek, a jednocześnie nie mają możliwości otwarcia własnego gabinetu czy zainwestowania w drogi sprzęt rehabilitacyjny, mogą wybrać opcję wykonywania usług w domu pacjenta. Takie rozwiązanie zdecydowanie niweluje początkowe koszty prowadzenia działalności. Usługi świadczone w domu są poszukiwane przez osoby przewlekle chore lub po urazach kręgosłupa czy narządu ruchu. Mają one problemy z poruszaniem i jest dla nich problemem dotarcie na zajęcia czy zabiegi do przychodni czy ośrodka rehabilitacyjnego. Chętnie więc korzystają z prywatnych usług rehabilitantów, którzy świadczą zabiegi w domu pacjenta. Własna działalność jest dla fizjoterapeutów bardzo korzystna, gdyż przede wszystkim pracują na własny rachunek. Nie muszą też obawiać się braku zainteresowania swoimi usługami.
Obecnie na zabiegi czy zajęcia rehabilitacyjne w ramach państwowej służby zdrowia trzeba czekać wiele tygodni czy miesięcy. Tymczasem większość chorób, urazów i dolegliwości wymaga natychmiastowego rozpoczęcia rehabilitacji, gdyż zwlekanie z tym będzie pogłębiało chorobę. Pacjenci, którzy są świadomi konieczności szybkiego rozpoczęcia leczenia, chętnie płacą za prywatne wizyty czy zabiegi. Rehabilitant może więc liczyć na stały zarobek.