Podstawa udanego urlopu: zadbana buty trekkingowe!

Kupujesz parę butów trekkingowych, wydajesz na nią majątek, spodziewasz się, że przetrwa lata. Po otrzymaniu nowych butów trekkingowych, zakładasz je na wyczekiwaną wyprawę. Cieszysz się pełnią życia i wracasz do domu, prawie nie rozpoznając butów z poprzedniego tygodnia. Na podeszwie środkowej jest błoto, a na języku kurz. Nie masz pewności, jak wyczyścić, zostawiasz je bez opieki.

Ostatnie zdanie w poprzednim akapicie prowadzi do szybkiego zużycia wielu par butów.

Ważne jest, aby dbać o swoje buty trekkingowe męskie natychmiast po wyprawie, niezależnie od tego, z czego są wykonane. Oto krótki rytuał zwiększający trwałość butów:

1.Oczyszczanie
2.Suszenie
3.Konserwowanie
4.Naprawa
5.Przechowywanie

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest czyszczenie butów za każdym razem, gdy wracasz z wędrówki. Nawet jeśli wiesz, że twoje buty będą brudne w najbliższej przyszłości, oczyść je. Nagromadzenie błota i brudu na górnej tkaninie butów niekorzystnie wpływa na wodoodporność. Może to również zmniejszyć oddychający charakter buta. Zawsze należy czyścić buty po wyprawie, aby usunąć pozostałości brudu.

W jaki sposób?

Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Miękka szczotka (stara szczoteczka też jest ok) lub gąbka i letnia woda są wystarczająco dobre. Przed czyszczeniem cholewek uderz o siebie podeszwy butów, aby pozbyć się resztek kurzu i błota. Teraz lekko namocz szczotkę w wodzie i wyczyść zewnętrzne powierzchnie, aby usunąć wszelkie zabrudzenia.

Użyj letniej wody, miękkiej szczoteczki do zębów, aby wytrzeć zewnętrzne zabrudzenia z butów.

Suszenie

Niezależnie od tego, czy oczyściłeś buty, czy nie, ten krok jest bardzo ważny. Nawet w butach, które oddychają, możesz skończyć z spoconymi stopami. Ponadto istnieje duża szansa na przenikanie wody z góry podczas trekkingu w deszczu. W tym przypadku ważne jest, aby osuszyć buty, aby utrzymać ich poziom wydajności.

W jaki sposób?

Wyjmij wkładkę i sznurówki, aby buty mogły „oddychać” i szybciej wyschnąć. Pozostaw buty do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Przechowywanie wilgotnych lub mokrych butów sprzyja rozwojowi pleśni, więc pozwól butom trekkingowym wyschnąć przez co najmniej 24 godziny. Nigdy nie narażaj butów na bezpośrednie źródło ciepła, takie jak ogień, suszarka lub bezpośrednie słońce, ponieważ może to spowodować ich pęknięcie i uszkodzenie hydroizolacji. W niektórych przypadkach prowadzi to również do odbarwienia i osłabienia klejów.

W skórzanych butach może to prowadzić do przedwczesnego zużycia się. Jest to pewny sposób na zniszczenie butów i ponoszenie kosztów nowej pary z powodu głupiego błędu. Użyj specjalnej suszarki, jeśli aż tak bardzo Ci zależy na kwestii szybszego wysuszenia. W każdym innym wypadku najlepiej wyjmij wewnętrzną podeszwę, poluzuj sznurki butów i pozwól butom wyschnąć przez 24 godziny. Poza tym, zawsze dokładnie wyczyść i osusz buty przed nałożeniem jakichkolwiek produktów, aby proces był tak skuteczny, jak to możliwe. Dzisiaj też z łatwością zakupisz specjalne spraye i inne środki – we wszystkich sklepach internetowych lub sklepie sportowym.