Umowa lojalnościowa – czym jest i kiedy ją podpisujemy?

pexels-photo-618158

Pracownicy wielu branż już na etapie podpisywania umowy o prace otrzymują do podpisania tak zwaną umowę lojalnościową, która jest dla pracodawcy pewnego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek wielu różnych sytuacji. W jakich przypadkach możemy spodziewać się konieczności podpisania tak zwanej lojalki?

Gdy poszukujemy zatrudnienia, najczęściej skupiamy się na tym, by jak najszybciej nasze działania zakończyły się pozytywnym efektem w postaci podpisania umowy o prace lub innej formy związania pracownika z pracodawcą. Szerokie możliwości poszukiwania pracy daje w dzisiejszych czasach wirtualna przestrzeń, gdzie można znaleźć całe mnóstwo branżowych portali ogłoszeniowych, na których pracodawcy poszukują nowych osób do pracy. Dobrym pomysłem może być chociażby forum praca, gdzie można znaleźć setki aktualnych ogłoszeń z różnych branż i w różnych lokalizacjach. Warto jednak pamiętać, że gdy już uda nam się znaleźć zatrudnienie, pracodawca może obwarować się wieloma przepisami i dokumentami, które będziemy musieli podpisać.

Zakaz konkurencji dla specjalistów

Umowy lojalnościowe to przede wszystkim dokumenty, które chronią pracodawcę przed tym, by pracownik nie świadczył w tym czasie pracy dla konkurencji. Dotyczy to przede wszystkim przedstawicieli wolnych zawodów, którzy nie muszą pracować w pełnych, etatowych godzinach i mogą łączyć prace dla wielu różnych podmiotów. Dla pracodawcy nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli pracownik w tym samym czasie pracuje w firmie, która świadczy podobne usługi. Umowa o zakazie konkurencji jest więc dobra z perspektywy pracodawcy, ale nie zawsze z punktu widzenia pracownika. Dlatego też warto zawsze dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na podpisanie tego rodzaju umowy. W wielu przypadkach możemy bowiem w ten sposób zamknąć sobie możliwość dorobienia do pensji w innej firmie.

Umowy dla pracowników, w których pracodawca mocno inwestuje

Umowa lojalnościowa często jest również podpisywana wtedy, gdy pracodawca mocno inwestuje w pracownika, przede wszystkim wysyłając go na różnego rodzaju kursy, szkolenia czy dodatkowe studia. Takie kształcenie prowadzone jest zwykle na koszt pracodawcy, który często wykłada naprawdę spore pieniądze inwestując w pracownika. Wtedy też często pracownik dostaje do podpisania umowę, że przez pewien czas, najczęściej przez kilka lat nie zrezygnuje z zatrudnienia i nie odejdzie z firmy. Jeśli natomiast będzie chciał zmienić pracę, będzie musiał uiścić odpowiednio wysoką karę umowną. Takie rozwiązanie chroni pracodawcę przed sytuacjami, w których pracownicy tuz po zakończeniu drogich szkoleń szukaliby pracy gdzie indziej, zwłaszcza za granicą. Umowy lojalnościowe często podpisywane są też w firmach, w których pracownicy pracują z danymi poufnymi lub mają dostęp do wiedzy, która nie powinna wydostać się na zewnątrz. Umowa dotycząca poufności jest również przydatna z perspektywy pracodawcy, pracownik natomiast musi jej dochować pod groźbą kar pieniężnych, a także konsekwencji związanych chociażby ze zwolnieniem dyscyplinarnym.