Umowa kredytu pod zastaw działki – dlaczego podpisujemy ją u notariusza?

preview

Umowa kredytowa jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie przyjdzie nam podpisać w życiu. Dlatego biorąc długopis do ręki, powinniśmy mieć pewność, że każdy jej zapis jest przejrzysty, zrozumiały i zgodny ze wcześniejszymi ustaleniami. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę, by pozbyć się wszelkich wątpliwości. W jakich przypadkach powinniśmy zgłosić się do notariusza?

Pozytywna decyzja kredytowa i co dalej?

Wydanie pozytywnej decyzji kredytowej oznacza, że od otrzymania pieniędzy dzieli nam już bardzo mały, ale jakże ważny krok, podpisanie umowy kredytowej. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, możemy poprosić o wydanie jej projektu. Co więcej, nawet powinniśmy to zrobić. Umowa kredytowa powinna być sporządzona na piśmie w dwóch identycznych egzemplarzach i podpisana przez wszystkie strony – bank i kredytobiorcę. Zamieszczone w niej informacje są bardzo ważne, dlatego, zanim złożymy swój podpis, powinniśmy zapoznać się z jej treścią oraz upewnić się, że wszystkie najważniejsze punkty i zapisy są dla nas zrozumiałe. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy pytać o wyjaśnienia pracownika banku lub eksperta kredytowego. Zapoznając się z dokumentem, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:
formę wypłaty kredytu – czy będzie to jednorazowa wypłata, czy też w transzach,
zasady spłaty zobowiązania,
prowizje – czy będą stałe, czy też zmienne,
oprocentowanie,
dodatkowe opłaty,
określenie, kto otrzyma środki z kredytu.

Kiedy wszystkie zapisy są jasne i nie mamy już żadnych wątpliwości, możemy podpisać umowę kredytową. Jeśli mimo wyjaśnień pracownika banku nadal nie jesteśmy pewni, czy podpisanie danej umowy jest dla nas korzystnej, możemy zgłosić się po poradę do bardziej doświadczonych osób.

Dlaczego umowę podpisujemy u notariusza?

Pożyczki pod zastaw działki, jak i wszelkiego typu kredyty bierzemy zwykle w konkretnym celu, więc by udało się go spełnić, musimy mieć pewność, że dana umowa jest sporządzona w rzetelny sposób. Wydawać by się mogło, że banki są instytucjami godnymi zaufania. Jednak społeczeństwo nauczyło nas nieufności, więc nawet do instytucji publicznych podchodzimy z dystansem. Aby zyskać pewność, że dana umowa kredytowa nie pociągnie lawiny poważnych problemów, można zdecydować się na poradę notariusza. Nie jest to często spotykana sytuacja, ale skoro tylko w ten sposób zyskamy spokój, to warto z umową kredytową zgłosić się do zaufanego notariusza. Niech ją na spokojnie przejrzy, wytłumaczy nam krok po kroku najważniejsze elementy, jak również „te pisane drobnym druczkiem”, które często prowadzą do kłopotów. Gdy już będziemy gotowi do podpisania umowy, możemy zgłosić się do banku. W jakich jeszcze przypadkach czeka nas wizyta u notariusza? Kiedy za otrzymany kredyt kupujemy nieruchomość, ponieważ trzeba podpisać akt notarialny. Wiele osób uważa, że to tylko czysta formalność i odkłada wizytę u notariusza. Warto jednak wiedzieć, że akt notarialny odgrywa kluczową rolę, ponieważ tylko dzięki niemu staniemy się nowymi właścicielami mieszkania, czy też domu, które nabyliśmy.