Technologia w przemyśle – w co się teraz inwestuje?

komputer panelowyW ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwój technologii mocno poszedł do przodu. Nieustannie pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które niemal natychmiast znajdują swoje zastosowanie w dużym i małym przemyśle. Zakłady przemysłowe są w dużym stopniu zautomatyzowane, co znacznie przyspiesza produkcję oraz często zmniejsza jej koszty.

Wielkie zakłady przemysłowe inwestują przede wszystkim w parki maszynowe, dzięki którym mogą usprawnić produkcję, zwiększyć jej wydajność, zminimalizować straty czy też uniezależnić wiele procesów od czynnika ludzkiego. Zakłady inwestujące w najnowsze technologie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są to inwestycje, które prędzej czy później świetnie się opłacą. Wiele maszyn i urządzeń pozwala na ulepszenie procesu technologicznego, zmniejszenie strat, planowanie działań z dużym wyprzedzeniem. Inwestycja w nie jest więc inwestowaniem w rozwój firmy. Te zakłady, które pod względem technologicznym zatrzymały się kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, prędzej czy później nie będą miały szans w starciu z konkurencją.

Inwestycja w sztuczną inteligencję

Zarówno duże, jak i mniejsze firmy decydują się także na inwestowanie w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Zaawansowane komputery, doskonałej jakości programowanie, komputery obsługujące wymagające, specjalistyczne maszyny – to wszystko pozwala sprawić, że proces produkcyjny przebiega wyjątkowo wydajnie. Wiele obowiązków już teraz wykonują maszyny zamiast ludzi. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie proces informatyzacji przemysłu będzie jedynie postępował. Firmy, które są otwarte na nowe technologie, kojarzą się ze świetną jakością, prestiżem, mają odpowiednią renomę i silną markę. Natomiast firmy, które obawiają się nawet prostej komputeryzacji, pozostają daleko w tyle. Brak inwestycji w nowe, zaawansowane inwestycje sprawia, że firma zostaje w tyle, nie rozwija się i prędzej czy później będzie musiała ogłosić zakończenie działalności. Działa tu dosyć prosta zasada, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Inwestycje w kapitał ludzki

Choć wielki przemysł kojarzy się głównie z inwestycjami w parki maszynowe, nowoczesne urządzenia i oprogramowanie, nie można zapomnieć także o tym, że firmy nieustannie inwestują w ludzi. Największym kapitałem jest wiedza, wykształcenie i doświadczenie. Na nic bowiem zdadzą się nowe technologie, innowacyjne rozwiązania czy urządzenia oparte na sztucznej inteligencji w firmie, jeśli nie będzie miał kto ich obsługiwać. Wielki przemysł inwestuje więc w specjalistów, inżynierów, a także w badania naukowe, dzięki którym można przyspieszyć rozwój wielu gałęzi przemysłu czy gospodarki. Jest to więc branża, w której nie trzeba obawiać się braku pracy. Oczywiście, pod warunkiem, że ma się odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Najlepsze zakłady przemysłowe to te, które umiejętnie łączą wysokiej jakości technologie z inwestycjami w ludźmi, którzy są w stanie te technologie obsługiwać w sposób jak najlepszy dla rozwoju firmy.

Blockchain w śledzeniu łańcucha dostaw

Blockchain to technologia bardziej kojarzona z kryptowalutami (więcej na blogu), ale tak naprawdę może być ona wykorzystywana w wielu branżach – również w przemyśle. Przykładem wykorzystania blockchaina może być śledzenie łańcucha dostaw. Rozproszona baza danych (charakteryzująca blockchain), daje możliwość bezpiecznego przechowywania i przesyłania danych wewnątrz firmy jak i przy współpracy z kontrahentami. Brak pośrednika zmniejsza koszty oraz zapewnia wysoki poziom zaufania w przesyłaniu oraz odbieraniu informacji miedzy stronami.