Tajemniczy klient jako sposób na większe zyski

tajemniczy-klient

W epoce Internetu komunikujemy się ze sobą szybciej i intensywniej niż kiedykolwiek wcześniej, co ma swoje konsekwencje w strategii prowadzenia biznesu. Dziś to relacje z klientem w znacznie większym stopniu niż nasza oferta decydują o sukcesie prowadzonego biznesu.

Customers Experience Design

Pojęcie to oznacza projektowanie doświadczenia klienta w momencie styczności z Twoją marką. Powszechnie wiadomo, że świetna obsługa klienta gwarantuje jego powrót, ale nie tylko. W większości wypadków klient zadowolony z naszej obsługi podzieli się swoimi doświadczeniami ze znajomymi. Ma to również swoje negatywne konsekwencje, osoba niezadowolona również im o tym powie.

O tym jak ważna jest sama obsługa i kontakt z klientem, świadczy badanie wykonane przez instytut badawczy Biostat. Zrealizowane badanie pokazuje, że prawie połowa osób rozważająca zakup produktu lub usługi jest skłonna zapłacić do 40% więcej, jeśli są obsługiwani według najwyższych norm jakości. Bardzo często skupiamy się na zaprojektowaniu standardów obsługi klientów, czyli pewnych ram oraz wzorców zachowań w określonych sytuacjach, zapominając o sprawdzeniu ich działania lub co gorsza zweryfikowaniu, czy na pewno zawsze są one stosowane.

Klient jako weryfikacja standardów obsługi

Rozwiązaniem tego problemu jest badanie tajemniczego klienta. Można go zlecić profesjonalnej firmie badawczej, aby ograniczyć koszty i otrzymać fachową pomoc. Proces badawczy składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest omówienie wizji i profilu firmy chcącej przeprowadzić badanie oraz zazwyczaj weryfikacja obecnych standardów obsługi.

Następnie przechodzi się do ustalenia scenariuszy wizyt, tak aby tajemniczy klient mógł przetestować różne sytuacje, które mogą wystąpić. Kolejnym etapem jest już właściwie badanie, czyli wizyta anonimowej osoby, która działa w ramach określonego wcześniej scenariusza. Przypatruje się ona elementom, które wcześniej były ustalone ze zlecającym, oraz po wizycie dokonuje ich oceny.

W konsekwencji otrzymujemy zbiorczy raport, zawierający nie tylko dane statystyczne, ale również opracowanie merytoryczne oraz wskazówki jak poprawić standardy, aby klient był bardziej zadowolony. Jeśli nie posiadasz w swojej firmie standardów obsługi, takie badanie pozwoli je określić. Z reguły firmy badawcze pomagają stworzyć tego typu procedury.

Pozyskuj nowych klientów, ale też nie trać obecnych

Pozyskanie nowego klienta jest kilkukrotnie droższe niż utrzymanie obecnego, dlatego tak ważny element stanowi zadowolenie z obsługi. Warto jednak podkreślić fakt, że kluczowe jest odpowiednie dobranie wskaźników zadowolenia klientów, nie zawsze skuteczny okazuje się współczynnik powracających klientów.

Efekty przede wszystkim

Aby badanie tajemniczego klienta było jak najbardziej efektywne, powinniśmy monitorować sytuację na przestrzeni dłuższego czasu. John Wanamaker, powiedział że połowa pieniędzy wydawana na marketing wyrzucana jest w błoto. W dzisiejszych czasach, nawet tak z pozoru subiektywne sprawy jak obsługa klienta mogą być dla nas mierzalne. Nie warto więc wyrzucać pieniędzy w błoto, ale monitorować jakość swojej obsługi oraz ulepszać wdrożone standardy. Zadowolony klient powróci i to nie sam, ale ze swoimi znajomymi.