BLIK a inne metody szybkich płatności – porównanie

BLIK to narzędzie płatnicze, którego popularność nieprzerwanie rośnie. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wykonano za jego pośrednictwem niemal 78 milionów transakcji. W 2018 r. do osiągniecia podobnego wyniku było potrzeba całych 12 miesięcy! Dlaczego polscy konsumenci tak chętnie wybierają go spośród różnych dostępnych metod szybkich płatności?

BLIK – polskie płatności mobilne

System BLIK został wprowadzony na rynek w 2015 r. przez spółkę Polski Standard Płatności (PSP). Aby z niego skorzystać, konieczne będzie posiadanie smartfonu z dostępem do Internetu oraz z zainstalowaną aplikacją bankowości mobilnej instytucji partnerskiej BLIK-a (obecnie jest to już 13 największych polskich banków).

Płatność BLIK-iem jest wyjątkowo prosta i szybka, cały proces to tylko kilka kroków:

  1. Zalogowanie się do aplikacji banku i wygenerowanie 6-cyfrowego kodu.
  2. Wpisanie kodu BLIK w odpowiednie miejsce (terminal płatniczy, pole w formularzu na stronie internetowej itp.) – za każdym razem ma się na to 120 sekund.
  3. Zatwierdzenie transakcji w aplikacji.

Co istotne, płatności BLIK są realizowane natychmiastowo. Więcej informacji o zaletach tego rozwiązania płatniczego znajdziesz tutaj: https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci/blik.

BLIK a inne metody płatności

Czym wyróżniają się płatności mobilne BLIK w porównaniu do innych dostępnych metod szybkich płatności? Pora na małe porównanie!

Szybkie przelewy internetowe

Popularne przelewy pay-by-link pod pewnymi względami przypominają płatności BLIK: również należy zalogować się do banku oraz potwierdzić transakcję. Ponadto nie wymagają one uzupełniania żadnych danych – nawet przepisywania kodu! – cały proces jest więc jeszcze krótszy niż w przypadku rozwiązania od PSP.

Jednak za pomocą szybkich przelewów online możemy płacić jedynie w Internecie. BLIK to narzędzie zdecydowanie bardziej uniwersalne. Dzięki niemu opłacisz zarówno zakupy w Sieci jak i w sklepie stacjonarnym, a ponadto wypłacisz gotówkę z bankomatu oraz zrobisz przelew na numer telefonu.

Inne systemy płatności mobilnych

Inne systemy płatności mobilnych dostępne w Polsce, np. Google Pay czy Apple Pay, przed użyciem wymagają dodatkowych działań: założenia konta oraz przypisania do niego karty płatniczej lub kredytowej. Polski system działa w ramach aplikacji mobilnej banku współpracującego z PSP – każdy kto ją posiada, może jednocześnie korzystać z BLIK-a.

Wdrożenie szybkich i bezpiecznych płatności BLIK oferuje przedsiębiorcom operator Przelewy24, z którego ofertą możesz zapoznać się pod adresem: https://www.przelewy24.pl/.