Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny?

Kupno nieruchomości jest niemal nierozerwalnie związane z koniecznością wzięcia kredytu. Wybór najlepszej opcji nie jest prosty. Każdy bank oferuje nieco inne warunki, a osobie, która nie orientuje się w tej tematyce, bardzo łatwo jest się pogubić. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi trzeba się kierować, wybierając kredyt hipoteczny.

Co to właściwie jest?

Kredytem hipotecznym nazywa się taki kredyt, który jest udzielany pod zastaw jakiejś nieruchomości. Kwoty, które można uzyskać są bardzo wysokie, dlatego też bank zabezpiecza się właśnie w ten sposób. Daje to instytucjom pożyczającym pieniądze swego rodzaju pewność, że do banku wróci pełna kwota, niezależnie od tego czy kredytobiorca będzie regularnie spłacał należność. Można więc powiedzieć, że zakupiona przy pomocy kredytu nieruchomość, tak naprawdę do czasu spłacenia ostatniej raty należy do banku. Dopiero po upływie tego terminu oficjalnie staje się własnością kupującego.

Jak wybrać?

Wybierając kredyt hipoteczny, trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie jego parametry. Jednym z najważniejszych jest całkowity koszt kredytu, w skrócie CKK. Jest to pełna kwota, jaką kredytobiorca musi zapłacić za kredyt. Zawierają się w nim między innymi odsetki, dodatkowe opłaty, a także prowizje czy marże od banku. Wszystkie wyżej wymienione elementy pożyczki również wymagają sprawdzenia. Marża może być różna w zależności od tego, z usług jakiego banku chce się skorzystać. Warto jednak wiedzieć, że jest ona stała przez cały okres trwania umowy. Instytucje bankowe nie mają z kolei wpływu na WIBOR. To właśnie on określa wysokość oprocentowana, a co za tym idzie kwotę do spłacenia w danym miesiącu.

Najczęściej kredyt hipoteczny jest zaciągany pod kupno mieszkania lub budowę domu. W pierwszym przypadku, pieniądze ratalnie trafiają na konto dewelopera (jeśli mowa o rynku pierwotnym) lub obecnego właściciela (na rynku wtórnym). Decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera, warto współpracować ze sprawdzonym sprzedawcą, takim jak eurostyl.com.pl. Dzięki temu można mieć pewność otrzymana mieszkania na czas. Niewiele osób wie, że kredyt można wziąć również pod remont. Taką opcję w swojej ofercie posiada wiele banków.