Szafy RACK – gdzie kupić?

Informatyzacja w wielu branżach jest nieunikniona. Zdają sobie z tego sprawę właściciele firm, którzy chcą jak najlepiej przygotować zaplecze IT swojej firmy. Wielu z nas zapomina o aspektach, które na pierwszy rzut oka mogłyby być błahe i mało istotne. Jednym z takich aspektów jest porządek w przestrzeni IT. Do tego celu niezbędne okaże się zakupienie szafy RACK.

Czym jednak są szafy RACK i w jaki sposób mogą one pomóc w uporządkowaniu zinformatyzowanej części naszej firmy? Skąd wiedzieć, jaką szafę wybrać dla siebie? Na wszystkie powyższe pytania odpowiedzieliśmy w dalszej części artykułu.

Szafy RACK – co to takiego?

Szafa RACK inaczej zwana jest szafą teleinformatyczną lub szafą serwerową. Urządzenie to jest integralnym wyposażeniem każdej serwerowni czy centrów danych. Jej zadaniem jest organizacja sprzętu informatycznego – wykorzystuje się ją do przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych, switchów i generatorów zasilania UPS. Parametry szaf RACK poddane są standaryzacji. Każdy z elementów musi spełniać pewne standardy konstrukcyjne. Ich celem jest skuteczne zabezpieczenie sprzętu elektronicznego i zapewnienie mu stabilnego funkcjonowania.

Szafy RACK najczęściej wykonywane są ze stalowej blachy i szkła, które stanowi jej drzwi. Dodatkowo znajdują się w niej systemy wentylacyjne. Mocowanie takiej szafy wymaga specjalistycznych elementów, takich jak prowadnice, szyny, profile i przepusty kablowe.

Rodzaje szaf RACK

Szafy RACK na rynku dostępne są w dwóch rodzajach – możemy zdecydować się na szafę wiszącą lub stojącą. Wisząca wersja montowana jest na ścianie i umożliwia maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość instalacji w naprawdę różnych pomieszczeniach, nawet w samolotach. Z reguły szafy wiszące RACK przeznaczone są do montażu monitoringu lub mniejszych urządzeń telekomunikacyjnych, gdyż ich maksymalne obciążenie wynosi zazwyczaj do 60 kg.

Szafy stojące zaś można rozdzielić między dwie kategorie:

  • szafy jednosekcyjne i
  • dwusekcyjne.

Szafa dwusekcyjna charakteryzuje się dostępem do szafy z obu jej stron – od przodu i od tyłu. W szafie jednosekcyjnej tego nie znajdziemy. Ponadto szafa z dwiema sekcjami zaopatrzona jest w dodatkową wydzieloną z tyłu przestrzeń zamontowaną na zawiasach, dzięki której możliwe jest odchylenie prawie całej szafy, aby otwarcie jej z tyłu było wykonalne.

Szafa RACK stojąca wyposażona jest w kółka i stopki, dzięki którym możliwe jest jej komfortowe przesuwanie. W przeciwieństwie do szaf wiszących maksymalne obciążenie jest znacznie większe, gdyż wynosi ono nawet 1000 kg. Nie trudno zatem wywnioskować, że będzie to znacznie lepszy wybór w przypadku, kiedy posiadamy dużo sprzętu, który powinien znaleźć się wewnątrz szafy. Co więcej, w przypadku szaf RACK stojących możliwa jest prosta rozbudowa.

Szafy RACK – co wybrać?

Szafa serwerowa posiada rozmiar mierzony w tzw. Unitach – ustandaryzowanych, uniwersalnych jednostkach miary, które ustalone zostały przez producentów. RACK 1U mierzy 44,5 mm (13/4 cala). Znając ilość i rozmiar sprzętu, który chcemy umieścić w szafie serwerowej typu RACK, bez trudu dobierzemy dla siebie odpowiednią jednostkę. Wystarczy przemnożyć wartość RACK 1U przez odpowiednie liczby. Każdorazowo należy uwzględnić:

  • warunki panujące w przyszłej serwerowni,
  • uwzględnić obecność przewodów w organizerach i dodatkowych urządzeń, takich jak chłodzenie czy jednostki UPS,
  • zapewnienie właściwej wentylacji,
  • kierunek, w którym otwierać się mają drzwi,
  • obecność wysuwanych półek,
  • głębokość montażową i wiele innych.

Pozornie drobne różnice kilku centymetrów mogą później przysporzyć nam znacznie więcej pracy.

Pomoc w wyborze szafy RACK

Sklep Bizserver oferuje szeroką gamę szaf RACK. Najpopularniejszymi producentami tych mebli są firmy Supermicro i Lanberg, które należą do najbardziej cenionych na rynku producentów osprzętu dla serwerowni. Właściwie dobrana szafa RACK pozwoli ergonomicznie zagospodarować przestrzeń w naszej serwerowni. Pracownicy Bizserver z chęcią pomogą Państwu w wyborze odpowiedniej szafy w zależności od Państwa potrzeb. Pracownicy Bizserver są do Państwa w dyspozycji w godzinach pracy podanych na naszej stronie internetowej od adresem domenowym bizserver.eu. Możliwy jest również:

 

Komu najlepiej powierzyć transport maszyn przemysłowych?