Komu najlepiej powierzyć transport maszyn przemysłowych?

Transport maszyn przemysłowych wymaga prawidłowego zaplanowania, zatrudnienia fachowców, a także wykorzystania specjalistycznych sprzętów. Z tych względów przeprowadzenie takiej operacji warto powierzyć specjalistycznej firmie. Dlaczego jest to ważne oraz na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedniego kontrahenta? Tego dowiesz się z artykułu.

Kto powinien zrealizować transport maszyn i urządzeń?

Bez względu na to, czy relokacja maszyn i urządzeń jest przeprowadzana na niewielką odległość, na przykład pomiędzy dwiema halami magazynowymi należącymi do tego samego przedsiębiorstwa, czy ma ona miejsce w ramach interkontynentalnego transportu morskiego, trzeba zadbać o to, aby cały proces przebiegł efektywnie, sprawnie oraz bezpiecznie. Jak to zrobić?

Najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy. Zadba ona o kompleksowe przeprowadzenie przedsięwzięcia, a więc nie tylko zaplanowanie i dokonanie przewozu, w czym ważną rolę odgrywa wyznaczenie optymalnej trasy, organizacja transportu ponadgabarytowego czy skompletowanie niezbędnych dokumentów, w tym celnych, jeśli transport maszyn przemysłowych odbywa się pomiędzy dwoma lub więcej krajami, a także tych związanych z dokonaniem bookingu u armatora, gdy przewóz jest realizowany drogą morską. Chodzi również o:

  • demontaż maszyn i urządzeń – podczas czynności z tym związanych trzeba uważać między innymi na to, aby elementy linii przemysłowej odłączać w należytej kolejności, co zapobiegnie na przykład zwarciu w instalacji elektrycznej,
  • prawidłowe zapakowanie sprzętów do transportu oraz ich zabezpieczenie, aby nie przesuwały się bądź upadły w trakcie podróży,
  • dokonanie załadunku, a także wyładunku w miejscu docelowym przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

Ostatni etapem, jeśli chodzi o transport maszyn, jest uruchomienie i instalacja urządzeń w nowym miejscu. Trzeba zadbać na przykład o prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie sprzętów oraz o ich kalibrację czy dokonanie „zimnego rozruchu”. Zanim dojdzie do przewozu, duże znaczenie ma jeszcze sporządzenie harmonogramu w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji pomiędzy kolejnymi operacjami, a także wizja lokalna, w trakcie której dokonywane są pomiary maszyn.

Decydując się na usługi zewnętrznej firmy, warto sprawdzić, czy oferuje ona wykonanie wszystkich wspomnianych wyżej zadań, a także czy zatrudnia specjalistów – chodzi o monterów, ślusarzy oraz hydraulików, którzy zapewnią fachowy demontaż oraz ponowny montaż sprzętów. Duże znaczenie ma też nadzór ze strony wykwalifikowanego inżyniera, dzięki któremu cała operacja przebiegnie sprawnie i w zgodzie z przepisami prawa.

Dlaczego przewóz maszyn warto powierzyć specjalistom?

Transport maszyn przemysłowych obejmuje wiele etapów, które nierzadko są skomplikowane podczas realizacji. Aby wykonać je efektywnie i bezpiecznie, warto zdecydować się na usługi wykwalifikowanej firmy, takiej jak Inrel, która:

  • zatrudnia niezbędnych specjalistów,
  • dysponuje nowoczesnym zapleczem technicznym, w tym pojazdami i urządzeniami służącymi do przewozu oraz manipulacji maszynami,
  • stosuje sprawdzone technologie oraz sposoby załadunku (służą do tego na przykład podnośniki hydrauliczne oraz rolki powietrze) i zabezpieczenia sprzętów (skrzynie czy pasy transportowe).

Korzystając z usług takiej firmy, mamy gwarancję, że transport maszyn przebiegnie bez zakłóceń i w zgodzie z normami BHP. Pamiętajmy, że urządzenia przemysłowe zwykle mają dużą wartość, a więc ich uszkodzenie czy zniszczenie generuje spore wydatki. Może również stać się przyczyną przestojów produkcyjnych, co negatywnie wpłynie na możliwość terminowej realizacji zamówień przez zakład. Nie bez znaczenia są też duże gabaryty i waga sprzętów – jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone, może dojść do wypadku z udziałem człowieka.

Transport maszyn przemysłowych to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga zgromadzenia odpowiednich zasobów ludzkich i technologicznych. Wiąże się ono nie tylko z dokonaniem samego przewozu, ale również demontażem i ponownym uruchomieniem linii produkcyjnej oraz zabezpieczeniem ładunku w trakcie podróży morskiej. Aby cała operacja została wykonana terminowo i efektywnie, warto skorzystać z oferty firmy profesjonalnie zajmującej się relokacjami.