Stanowisko w pracy kontra stosowny ubiór

Business-Counseling

Tego awansu nie spodziewałeś się nawet w najpiękniejszym ze swoich snów. A jednak, stało się… Od jutra idziesz do pracy nie jako szeregowy pracownik, a już jako kierownik działu. Owszem przybędzie Ci obowiązków i odpowiedzialności, ale nie zapominaj też, że stanowisko wymaga też od Cibie stosownego ubioru. Stajesz się bowiem osobą na tzw. „świeczniku”.

Jak wygląda współczesny kierownik?

Współczesny kierownik to facet elegancki, zadbany i przede wszystkim ubrany bardzo gustownie, według obowiązującego dress code. Będąc facetem na takim poziomie powinieneś mieć zawsze ładnie przystrzyżone włosy, nienaganny zarost bądź nie posiadać go wcale, zadbane dłonie oraz miły wyraz twarzy. Oczywiście pamiętaj też o doborze odpowiednich perfum, czy też wody po goleniu, które nie mogą mieć zbyt intensywnego zapachu. Żeby zapewnić sobie szacunek klientów i przełożonych, a także swój własny komfort psychiczny, ubieraj się zawsze tak, jak wymaga tego od Ciebie zajmowane stanowisko.

Wskakujesz w garnitur

Kiedyś nie miało znaczenia w jakim garniturze przychodziło się do pracy. Najczęściej był on koloru czarnego, bo zwłaszcza takie można było dostać w sklepach w czasach PRL-u i na początku lat 90-tych XX wieku. Dzisiaj ludzie opracowali tzw. dress code, który tłumacząc na język polski określa się jako zbiór zasad obowiązując w dzisiejszym stylu ubierania się do pracy. W tym zbiorze reguł ubioru nie ma koloru czarnego, który zakłada się na co dzień do pracy. Kolor czarny zarezerwowany jest bowiem na szczególne okazje, gdyż jest on zbyt elegancki i uroczysty. I tak na przykład garnitur w tym kolorze możesz ubrać jedynie na bankiety, rauty, przyjęcia na których będziesz reprezentował swoją firmę. Do pracy zakładaj garnitur w kolorach niebieskim i szarym, oczywiście wchodzą tu w grę różne odcienie tych kolorów. Są to obecnie standardowe i uniwersalne kolory jeśli chodzi o kolor męskich garniturów.

Koniecznie zaopatrz się w koszule wizytowe

Wiadomym jest, iż do garnituru powinieneś zakładać koszule wizytowe (polecamy modne koszule Modini). W dzisiejszych czasach na rynku tego typu produktów, jest ich cała gama zarówno pod kątem stylu, fasonu, kolorystyki i gramatury materiałowej. Pamiętaj jednak że trzeba umieć dobrać wizytową koszulę męską do typu garnituru. Jeżeli Twój garnitur jest gładki tzn. nie ma żadnych prążków, kratek itd. możesz wybrać sobie koszulę w jakieś delikatne wzorki. Jeżeli jednak na materiale Twojego garnituru widnieje jakikolwiek deseń, to wówczas Twoja koszula musi być idealnie gładką. Oczywiście nie muszę Cię pouczać, iż dobór krawata zależy od koszuli i koloru garnituru. Jeżeli zakładasz koszulę, która ma jakieś wzorki krawat powinien być gładki. Inaczej jest w przypadku garnituru, który ma jakiś deseń, np. do garnituru w prążki możesz założyć krawat prążkowany. Nigdy nie mieszaj deseni, to podstawowa zasada. Tylko projektanci modowi, mogą pozwolić sobie na wybuchową mieszankę stylów, deseni i kolorów.

Pamiętaj, że wbrew pozorom ludzie obserwują i zwracają uwagę na to, jak ubiera się przełożony, czy też osoba z którą robią interesy. Twój wygląd bowiem świadczy o tym, czy jesteś człowiekiem na poziomie. Nie zapomnij też, by do męskiej koszuli wizytowej i eleganckiego garnituru dobrać odpowiednie buty i oczywiście promienny uśmiech.