Sprawy karne w firmach – kto pokrywa koszty sądowe?

W prowadzeniu firmy często zdarzają się sytuacje, gdy właściciel firmy lub któryś z pracowników ma do czynienia ze sprawa karną. Wtedy warto oczywiście pomyśleć o dobrym adwokacie, który poprowadzi przez wszystkie zawiłości sprawy sądowej. Sprawy karne należą do dosyć trudnych, często ciągną się miesiącami lub nawet latami, wiążą się z powoływaniem kolejnych biegłych.

W sprawach karnych może pojawiać się wiele dodatkowych wydatków. I nie ma w tym znaczenia, czy sprawa dotyczy osoby prywatnej czy firmy. Najczęściej na etapie ogłaszania wyroku sąd ustala i podaje, kto i w jakim zakresie musi ponieść koszty prowadzonego postępowania. W trakcie samego postępowania środki na pokrycie kosztów wykładane są przez państwo. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem z oskarżenia publicznego są zobligowane do pokrycia zwrotu kosztów sądowych w wysokości ustalonej przez sąd, a także kosztów ewentualnych opinii biegłych. Osoba skazana ma również pokryć koszty procesu, jakie poniósł oskarżyciel posiłkowy. Do tych kosztów często dochodzą również dodatkowe opłaty związane z wnoszeniem konkretnych pism do sądu. Trzeba więc mieć świadomość, że są to spore wydatki, które mogą znacznie nadszarpnąć budżet osoby, która jest do nich zobligowana.

Warto mieć wsparcie fachowca

Osoby, które uczestniczą w sprawie karnej zawsze powinny mieć pod ręką dobrego i sprawdzonego adwokata. Choć możliwe jest uzyskanie adwokata z urzędu, w rzeczywistości tacy fachowcy nie prowadzą spraw tak sprawnie, wnikliwie i kompleksowo, jak adwokaci wynajęci specjalnie do danej sprawy. Warto więc już na początku postępowania szukać dobrego adwokata, który ma doświadczenie w konkretnej tematyce. W przypadku sprawy karnej w firmie należy szukać prawnika, który specjalizuje się w prawie gospodarczym, prawie spółek oraz innych dziedzinach prawa, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z funkcjonowaniem biznesu. Inwestując w usługi dobrego i rzetelnego adwokata można mieć pewność, że sprawa będzie prowadzona jak należy, a prawnik zrobi wszystko, aby sprawiedliwość była po stronie jego klienta.

Poszukiwania dobrego prawnika

Znalezienie sprawdzonego i rzetelnego adwokata nie jest łatwe, gdyż praktycznie w każdym mieście funkcjonuje całe mnóstwo kancelarii prawnych o różnym profilu i różnych specjalizacjach. Jeśli interesuje nas adwokat rozwód gdynia albo prawnik od spraw gospodarczych w Gdańsku, warto przede wszystkim zajrzeć do sieci, zobaczyć jakie firmy działają w naszym mieście, a następnie o wybranych kancelariach poszukać opinii. Najlepsi prawnicy to bowiem tacy, którzy mają sporo zadowolonych klientów. Wtedy można mieć pewność, że mamy do czynienia z doświadczonym specjalistą, który na sprawach podobnych do naszej spędził sporo czasu i który każdą podobną sprawę jest w stanie poprowadzić sprawnie, skutecznie i do takiego wyniku, jaki interesuje jego klienta.