Księga znaku, czyli jak skutecznie oszczędzić firmowe pieniądze i czas?

Marka musi być klarowna, a jej wizerunek prezentować się nie tylko atrakcyjnie, ale przede wszystkim spójnie. Najważniejszym elementem identyfikacji wizualnej jest logo, które musi być odtwarzane i reprodukowane z idealną powtarzalnością. Jej osiągnięcie umożliwiają wytyczne zawarte w księdze znaku – specjalnym dokumencie, nie bez powodu określanym jako swoista instrukcja obsługi znaku firmowego.

Czym jest księga znaku i do czego służy?

Księga znaku to specjalny dokument, który każdy przedsiębiorca powinien otrzymać wraz z gotowym projektem swojego logo. Może on występować w dwóch wersjach – podstawowej i rozszerzonej, które między sobą różnią się ilością zawartych informacji oraz obszernością. Zdecydowanie najwięcej firm decyduje się na zamówienie podstawowej księgi znaku, gdyż zawarte w niej instrukcje są już w zupełności wystarczające do prawidłowej pracy z firmowym logo. Przestrzeganie zawartych w dokumencie wytycznych gwarantuje firmie utrzymanie spójnego i jednolitego wizerunku oraz łatwiejszą i bardziej satysfakcjonującą współpracę ze specjalistami realizującymi projekty graficzne na zlecenie.

Księga znaku to swoista instrukcja obsługi znaku firmowego, która dostarcza wszystkich niezbędnych z punktu widzenia wizerunku firmy informacji i wskazówek ułatwiających jej codzienną pracę z logo. Pozwalają one na poznanie szczegółów na temat znaku firmowego, w tym jego typografii, kolorystyki, wariantów kolorystycznych oraz pól eksploatacji. Księga znaku przedstawia także genezę powstania logo, wyjaśnia jego symbolikę i znaczenie poszczególnych elementów oraz zawiera przykłady jego prawidłowej reprodukcji. Dostępne niedopuszczalne modyfikacje pozwalają z kolei zobaczyć, jak nie powinno wyglądać logo i tym samym uniknąć potencjalnych błędów przy jego reprodukcji.

Dlaczego każda firma powinna posiadać księgę znaku?

Wizerunek firmy i marki powinien być spójny i klarowny. Logo stanowi jeden z jego najważniejszych elementów składowych, który na pierwszy rzut oka powala stwierdzić, z jaką firmą mamy do czynienia oraz wzbudzić w odbiorcach określone skojarzenia. Należy więc poświęcić szczególną uwagę wyglądowi oraz sposobowi reprodukcji logo, które powinno zawsze wyglądać tak samo. Instrukcje dostarczane przez księgę znaku znacząco ułatwiają pracę ze znakiem firmowym oraz pozwalają uniknąć błędów i pomyłek, które mogą negatywnie odbić się na wizerunku i profesjonalizmie marki.

Księga znaku jest bardzo przydatnym narzędziem, którego posiadanie docenią firmy współpracujące z różnymi grafikami, drukarniami oraz projektantami materiałów reklamowych. Jej przekazanie wybranemu specjaliście na samym początku współpracy gwarantuje wykonanie zlecenia w oczekiwany sposób, przyspiesza realizację prac oraz przynosi oszczędności finansowe. Prace wykonywane w oparciu o wytyczne znajdujące się w księdze znaku gwarantują z kolei firmie zachowanie spójnego wizerunku oraz pozwalają na uporządkowanie jej wizerunku na fundamentalnym poziomie projektu logo. Posiadanie księgi znaku to swoista inwestycja w wizerunkową przyszłość firmy i marki, która zwróci się z nawiązką.