Schody drewniane – więcej niż łącznik pięter!

To niefortunne, ale wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy, że ich schody to coś więcej niż tylko pomost między piętrami. Gdy są odpowiednio zaplanowane i zainstalowane, mogą również stanowić wyrazisty styl.

Chociaż istnieje szeroka gama materiałów do wyboru, jeśli chodzi o konstrukcję schodów (w tym kamień naturalny, beton, metal, stal i szkło), najpopularniejszym jest drewno. Podobnie jak podłogi z litego drewna, schody z litego drewna nadają naturalne piękno każdej przestrzeni, a także wiele innych korzyści funkcjonalnych i estetycznych. Jeśli chcesz je mieć i jednak zaoszczędzić – sprawdź artykuł jak zrobić schody drewniane, a jeśli potrzebujesz jeszcze trochę argumentów „za” – czytaj dalej. Cechy, które sprawiają, że drewno liściaste jest opłacalnym materiałem na podłogę schodową znajdziesz właśnie tutaj.

Jeśli chodzi o podkreślenie urody i funkcjonalności schodów, ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Drewno liściaste jest:

  • ponadczasowe,

  • luksusowe,

  • ciepłe.

Dzięki temu jest jednym z najbardziej poszukiwanych materiałów na schody. Oto kilka cech, które sprawiają, że jest to idealny wybór na stopnie schodowe.

Opcja łatwego odnawiania

Stopnie schodowe wytrzymują duże zużycie, przez co są podatne na zarysowania, plamy, wgniecenia i inne rodzaje uszkodzeń. Dlatego rozsądnie jest wybierać trwałe drewno liściaste zamiast wykładziny, która jest trudniejsza do czyszczenia i konserwacji.

Chociaż powierzchnie z twardego drewna są trwałe i mogą wytrzymać silne uderzenia, również na nich mogą powstawać wgniecenia i zadrapania. Na szczęście łatwo je wykończyć, co oznacza, że ​​możesz nadać im nowy wygląd przy minimalnym wysiłku. Po prostu zeszlifuj wierzchnią warstwę i nałóż świeżą bejcę i lakier, aby ożywić zniszczone schody. Możesz również dodać drewniane poręcze, tralki i inne elementy, aby nadać im zupełnie nowy wygląd.

Unikalny wzór ziarna

Drewniane słoje nadają Twojej posesji wyjątkową atmosferę dzięki unikalnym wzorom każdego bieżnika. Ponieważ każdy gatunek drewna ma inny wzór słojów, możesz poeksperymentować, dopasowując ten wzór do istniejącego wystroju domu lub ustawić wyraźny kontrast między nimi. Na przykład słoje mogą albo uzupełniać drewniane elementy wyposażenia i meble, albo wyróżniać się na tle abstrakcyjnego wzoru tapety.

Wysoka wartość estetyczna

Podłogi i schody z twardego drewna mają ponadczasowe piękno, z którym dywan nie może się równać. Drewniane meble wywierają niezatarte wrażenie na odwiedzających, a jeśli kiedykolwiek planujesz sprzedać swoją nieruchomość, potencjalni klienci docenią Twoją inwestycję. Ponadto, ponieważ drewno liściaste jest dostępne w wielu gatunkach, klasach, kolorach i bejcach, na pewno znajdziesz rodzaj, który będzie pasował do Twojego stylu i wkomponuje się w wystrój. Twój budżet określi rodzaj drewna, który wybierzesz, od wysokiej jakości postarzanego wyglądu po bardziej przystępne cenowo drewno lakierowane.

Minimalna konserwacja

W przeciwieństwie do schodów wyłożonych wykładziną, które łatwo zatrzymują kurz i wymagają regularnego odkurzania, drewno liściaste wymaga jedynie lekkiego, regularnego zamiatania i okazjonalnego mopowania.