Różne sposoby wentylacji domu

Właściwa wentylacja to klucz do świeżego pachnącego domu i zdrowej rodziny. Pozwala również na komfortowe środowisko, zwiększając efektywność energetyczną i zmniejszając koszty ogrzewania i chłodzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowej wentylacji? Ten artykuł powinien dać ci solidne zrozumienie, w jaki sposób działa wentylacja domu i co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie, efektywność energetyczną i komfort swojej rodziny i domu.

Jak zachodzi wentylacja domowa?

Twój dom otrzymuje wentylację na cztery sposoby: przez drzwi i okna, otwory w konstrukcji, wentylację punktową i systemy dla całego domu, takie jak urządzenia firmy Prowent Łódź.

Drzwi i okna

Drzwi, okna i świetliki to prawdopodobnie Twoja pierwsza myśl, jeśli chodzi o wentylację domu. Chociaż otwieranie drzwi i okien jest nieefektywne w przypadku domów, które korzystają z energii elektrycznej do celów ogrzewania i chłodzenia, praktyka ta ma pewne korzyści.

Weźmy za przykład Niemcy. Lüften, znany nam jako wentylacja domowa, polega na otwieraniu okien rano i wieczorem, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Wielu Niemców ma zwyczaj otwierania okien w domu na co najmniej pięć minut, dwa razy dziennie, nawet w najzimniejsze okresy zimy.

Ta procedura umożliwia rozproszenie uwięzionego, nieświeżego, klimatyzowanego powietrza i zastąpienia go świeżym powietrzem natury z zewnętrznego mikrobiomu. Polacy też powinni przyjąć tę praktykę, która łagodzi zapachy, pleśń lub inne grzyby oraz bakterie z domów.

Małe otwory w konstrukcji

Chociaż lubimy myśleć, że nasze domy są tak ciasno zbudowane, że są wodoodporne, to po prostu nieprawda. Wszystkie złącza w domach mają pewien stopień szczeliny, przez którą powietrze może wchodzić i wychodzić. Podłoga, ściany i sufity również mają mikroszczeliny. Okna, drzwi i świetliki, zwłaszcza w starszych domach, są dobrym źródłem przeciągów.

Rury, przewody, przewody i kanały wentylacyjne, które biegną do domów i z nich, prawdopodobnie mają małe szczeliny w uszczelnieniu, co zapewnia lepszą wentylację. Chociaż te luki są minimalne, mogą korzystnie wpływać na jakość powietrza w domu.

Wentylacja punktowa

Wentylatory wyciągowe do łazienki i kuchni są uważane za wentylację punktową. Te otwory wentylacyjne są przeznaczone do odprowadzania oparów i zapachów z kuchni i łazienki na zewnątrz oraz do odprowadzania powietrza z zewnątrz z powrotem do domu.

Jednostki i systemy dla całego domu

Twoje urządzenia grzewcze i chłodnicze w naturalny sposób wentylują Twój dom nowym powietrzem, podobnie jak systemy wentylacji całego domu. Aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach grzewczych i chłodzących oraz o tym, jak zapobiegać utracie ciepła, warto poszperać w sieci.

Wywietrzniki na poddaszu

Otwory wentylacyjne na poddaszu i kanały powietrzne mogą być przyczyną utraty energii przez wentylację powietrzną. Na niektórych strychach celowo umieszcza się otwory wentylacyjne, aby zapobiec rozwojowi pleśni i umożliwić ucieczkę ciepła z budynku. Inne poddasza próbuje się uszczelnić, ale nadal mają w nich znaczne dziury lub luki, zwykle wokół kanałów lub linii prowadzących na i ze strychu.