Food Truck – przepustka do gastronomicznego biznesu
Food trucki, czyli samochody, w których przygotowuje się jedzenie od wielu lat coraz śmielej poczynają sobie na rynku gastronomicznym w naszym kraju. Jedzenie serwowane z przyczep gastronomicznych nie odbiega w niczym od tego serwowanego w restauracjach a często jest nawet lepsze. Nie można się więc dziwić, że popularność tego typu biznesów zaczęła przyciągać ludzi rozważających prowadzenie własnego biznesu gastronomicznego. Czy jest jeszcze miejsce na kolejne food trucki na ulicach naszych miast? Bez wątpienia tak, wystarczy spojrzeć jaką popularnością cieszą się eventy, zloty i festiwale, podczas których można sprawdzić jedzenie z dziesiątek czy nawet setek tego typu aut. Jak wejść w ten biznes i czego należy się spodziewać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Food Truck biznes jak każdy inny
Prowadzenie własnej działalności związanej z autami gastronomicznymi nie różni się w wielkim stopniu do prowadzenia własnego lokalu z jedzeniem. W obu przypadkach duże znaczenie ma pomysł oraz jakość przyrządzanych potraw. Spora ilość food trucków nie oznacza, że każdy kto zainwestuje pieniądze odniesie sukces. Wiele osób liczących na łatwy zysk, nie mających podstaw o gastronomi i serwujących niskiej jakości dania odbiło się od tej branży i pewnie szybko nie wróci. Klienci bardzo szybko potrafią weryfikować marzenia, dlatego po pierwsze…
Zrób biznesplan
O ile podobieństw w biznesie na 4 kółkach do tradycyjnej gastronomii jest wiele, o tyle różnic również nie brakuje. Jeżeli zastanawiasz się nad uruchomieniem food trucka w małym mieście bądź zamierzasz kursować pomiędzy kilkoma miejscowościami położonymi obok siebie, zwróć uwagę na konkurencję. Jeżeli takiej nie będziesz mieć albo będzie jej mało zastanów się czy powodem jest brak przedsiębiorczości mieszkańców czy brak zapotrzebowania na tego typu usługi. W przypadku dużej konkurencji należy rozważyć, przewagi na innymi food truckami jakie możesz wnieść ze swoim biznesem. Gdy wyjdzie więcej plusów niż minusów przystąp do obliczania potencjalnych kosztów.
Jaki jest koszt inwestycji?
Jak w każdym biznesie taki i tutaj odpowiedź brzmi. „różne”. W zasadzie główne koszty można podzielić na koszt zakupu auta, koszt przebudowy oraz koszt urządzeń do przygotowywania posiłków. Samochodów nadających się na przebudowę jest wiele i w przypadku aut używanych ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy. Przebudowa kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy zależnie od projektu. Koszt urządzeń należy szacować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy, wszystko zależy od tego, ile i jakie urządzenia gastronomiczne będą potrzebne.
Dodatkowe elementy jakie należy brać po uwagę to wygląd auta, większość rozpoznawalnych food trucków posiada indywidualne grafiki charakterystyczne tylko dla nich. Pozostaje jeszcze kwestia benzyny, towarów i opłat za miejsce postojowe. Reasumując należ liczyć się z kwotą kilkudziesięciu tysięcy na rozpoczęcie działalności, co i tak jest relatywnie niewielkim kosztem w porównaniu do otwarcia własnej restauracji. Co zrobić, gdy nie masz takiej kwoty na start?
Wynajmij przyczepę gastronomiczną
Przyczepy gastronomiczne często są odbierane jako synonim słowa food truck, a tak oczywiście nie jest. Niezależnie od różnic oba rozwiązania dają takie same możliwości zarobku. Najwięksi producenci przyczep gastronomicznych w naszm kraju jak firma BANNERT, posiadają przyczepy gastronomiczne na wynajem. Jest to rozwiązanie dużo tańsze od stworzenie własnego food trucka i pozwala łatwiej „wyjść” z biznesu w razie niepowodzenia. BANNERT posiada w swojej ofercie wiele przyczep nadających się do natychmiastowego rozpoczęcia biznesu. Wynajem przyczep gastronomicznych jest jedną z mniej ryzykownych form rozpoczęcia działalności w gastronomii.
Czy warto?
Niezależnie czy zdecydujesz się na food truck czy przyczepę gastronomiczną musisz pamiętać, żeby traktować to jak zwyczajny biznes wymagający Twojego zaangażowania, samo nic się nie zrobi. Jeżeli podejdziesz rzetelnie do tematu możesz liczyć na szybkie zwrotu i pozyskanie wielu stałych klientów. Nie zrażaj się teoretyczną sezonowością biznesu. Ludzie nawet zimą chętnie korzystają z jedzenia i ciepłych napojów serwowanych w takich miejscach. Jeżeli dobrze podejdziesz do zmiany sezonu i wykorzystasz fakt, że część konkurencji zapad w zimowy sen, tylko zyskasz. Więcej ciekawych informacji o kosztach, możliwościach oraz przykładowych realizacjach znajdziesz na stronie producenta aut gastronomicznych BANNERT, zapraszamy.