Prowadzisz firmę w wynajętym budynku – kto odpowiada za stan techniczny i sanitarny w lokalu?

architekt wnętrz warszawaWiele firm, także tych prężnie działających na rynku, prosperuje w wynajętych lokalach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu czy budowy własnej siedziby. Trzeba jednak pamiętać, że w wynajętym lokalu nie zawsze jesteśmy panami na włościach, którzy mogą zmieniać pomieszczenia w zależności od potrzeb. Jesteśmy dosyć ograniczeni przez zapisy, jakie znajdują się w umowie najmu.

Za wynajęte pomieszczenia firmowe odpowiada najemca. Najczęściej w umowie jest dokładnie opisany aktualny stan pomieszczeń, wszystkie znajdujące się w nich sprzęty, elementy wykończenia czy nawet meble. Za te wszystkie elementy odpowiada najemca i jest zobowiązany do naprawiania wszelkich usterek, zniszczeń i uszkodzeń wynikających z użytkowania wnętrza. Możliwe jest również przeprowadzanie różnych prac remontowych, o ile takie zapisy znajdują się w umowie. Sam najemca nie może bez zgody właściciela budynku zrobić generalnego remontu ze zmianą układu pomieszczeń, wymianą okien czy inną dosyć poważną ingerencją w architekturę czy konstrukcję budynku. Zawsze warto więc już na etapie podpisywania umowy upewnić się, jakie prace będą możliwe do wykonania, a na które nie będziemy mogli sobie pozwolić.

Za co odpowiada właściciel?

Jeśli firma działa w wynajętym budynku, nie oznacza to, że najemca jest zobowiązany do naprawiania wszystkich usterek, jakie pojawiają się w czasie eksploatacji. Jeśli problemy pojawiają się niezależnie od użytkowania pomieszczenia – przecieka dach, okna są nieszczelne, na ścianach pojawia się wilgoć czy grzyb, a instalacje pozostawiają wiele do życzenia, tego rodzaju prace nalezą do obowiązków właściciela budynku. Oddaje on bowiem na wynajem i pobiera pieniądze za pomieszczenia, które – przynajmniej teoretycznie – są w pełni sprawne, funkcjonalne i bezpieczne. Jeśli w czasie trwania umowy najmu pojawiają się poważne problemy, koniecznie trzeba je jak najszybciej usunąć. Najemca wszystkie kwestie techniczne powinien zgłaszać właścicielowi obiektu, który ma obowiązek wszystkim się zająć.

Warto uważnie czytać umowy

Bez względu na to, czy interesują nas domy na sprzedaż Zambrów, mieszkania do wynajęcia dla rodziny czy lokal pod działalność usługową bądź firmową, zawsze należy bardzo uważnie rozejrzeć się po rynku nieruchomości w naszej okolicy. Najlepiej, jeśli obejrzymy co najmniej kilka różnych lokali, zamiast decydować się na wynajęcie pierwszego, z jakim mamy styczność. Warto porównywać warunki i standardy w mieszkaniach, koszty eksploatacyjne, a także dojazd, lokalizację, obecność miejsc parkingowych i wielu innych udogodnień, które są istotne z punktu widzenia użytkowników. Zanim podpiszemy umowę najmu, również trzeba się z nią bardzo uważnie zapoznać. Zwracajmy uwagę na te zapisy, które dotyczą obowiązków najemcy, dodatkowych kosztów, konieczności prowadzenia różnych napraw. Sprawdźmy, czy możliwe będzie przeprowadzenie prac remontowych czy zmiany umeblowania. Dobrze jest również upewnić się, czy lokal jest do wynajęcia na dłuższy czas. Nie jest bowiem dobrym pomysłem inwestowanie w wynajęcie lokalu, który po kilku miesiącach właściciel będzie chciał sprzedać. Wtedy po raz kolejny firma będzie musiała przeprowadzać się, co będzie sporym wyzwaniem logistycznym i problemem dla klientów, którzy już zdążyli przyzwyczaić się do konkretnej lokalizacji.