Prosty CRM to słuszny wybór nawet dla większej firmy

Wdrożenie systemu CRM w firmie to ważny krok do profesjonalizacji działań i zwiększenia sprzedaży oraz ogólnie efektywności biznesu. Wiele firm wpada w pułapkę obietnic i decyduje się na wdrożenie rozbudowanego, i skomplikowanego systemu zakładając, że uda się wykorzystać w firmie wszystkie oferowane możliwości. Niestety najczęściej taka decyzja kończy się frustracją i nieudanym wdrożeniem. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego prosty crm jest lepszym wyborem. Nawet jeżeli Twoja firma działa na dużą skalę.

Łatwość wdrożenia

Nawet najprostszy system wykorzystywany w przedsiębiorstwie wymaga wdrożenia. Nie inaczej jest z systemami CRM. Jednak wdrożenie może trwać zarówno kilka godzin jak i wiele miesięcy, a nawet lat. Czas potrzebny na wdrożenie wiąże się bezpośrednio z jego skomplikowaniem. Wśród kluczowych etapów wdrożenia warto pamiętać o następujących zadaniach do wykonania:

  • Dostosowanie systemu CRM do potrzeb firmy określonych podczas analizy przedwdrożeniowej.
  • Przeszkolenie użytkowników.
  • Wdrożenie pracowników w prace na systemie.

Im więcej funkcji tym dłużej trwa dostosowanie systemu, a niestety najczęściej jest to czas bezpowrotnie stracony, ponieważ firma nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich funkcji. Zazwyczaj nawet ich nie potrzebuje.

Niższe koszty

Rozbudowane systemu CRM charakteryzują się nie tylko mnogością możliwości, ale również wysokimi kosztami. Szacując budżet na CRM w firmie, warto uwzględnić kilka kategorii kosztów:

  • Opłata za licencję, najczęściej w modelu miesięcznym lub rocznym.
  • Dodatkowe prace konfiguracyjne i wdrożeniowe. Rozbudowane systemy CRM niemal uniemożliwiają samodzielne wdrożenie, dlatego jesteśmy skazani na skorzystanie z dodatkowych drogich usług.
  • Szkolenia, które potrafią być naprawdę drogie, szczególnie gdy mamy do wdrożenia większy zespół. Każda godzina szkoleniowa to kilkaset złotych, a niestety szkolenia synchroniczne podczas których prezentowane  jest narzędzie informatyczne, najczęściej są bardzo nieskuteczne.

Prosty i tani CRM to zdecydowanie niższe koszty samego systemu, ale również zminimalizowane, a czasami wręcz wyeliminowane dodatkowe koszty usług wdrożeniowych i szkoleniowych.

Podsumowując, prosty CRM może być dobrym wyborem nie tylko dla małej firmy o ograniczonych potrzebach, ale również dla dużego biznesu. Najważniejsze to zacząć korzystać z CRM-a i wdrażać w firmie koncepcje zarządzania relacjami z klientami. Prosty CRM to szybkie i tanie wdrożenie, ale również o wiele mniejsze ryzyko. Rozbudowane CRM-y powstające podczas długotrwałych wdrożeń potrafią skutecznie utrudnić działalność operacyjnąprzy wysokim ryzyku nieudanego wdrożenia.

Ochrona przed ukąszeniami komarów – zaplanuj to wcześniej!
Inwestowanie w budowę biurowców – nowe horyzonty architektury i biznesu
Piaggio Ape – modna i efektowna mobilna gastronomia