Profesjonalna lakiernia proszkowa w Warszawie

Painting metal products in the oven. Powder coating process at the manufacturing. High quality photo

Malowanie proszkowe to technologia, która polega na nanoszeniu farby proszkowej na elementy metalowe, a następnie utwardzaniu ich termicznie. Elementy malowane w ten sposób charakteryzują się odpornością na uszkodzenie mechaniczne i są na korozję.

Lakiernia proszkowa Warszawa oferuje malowanie proszkowe metalu, które pozwala nadać powierzchni atrakcyjny wygląd, pożądany odcień i fakturę.

Etapy malowania proszkowego

  • Przygotowanie powierzchni do malowania obejmuje usunięcie zanieczyszczeń i utlenień, odtłuszczenie i fosforanowanie. Czynności te mają na celu zwiększenie przyczepności i zabezpieczenia produktu przed korozją.
  • Nakładanie warstwy farby proszkowej na powierzchnię przeznaczoną do malowania w komorze natryskowej.
  • Polimeryzacja powłoki proszkowej w piecu polimeryzacyjnym.
  • Chłodzenie i utwardzanie farby.

Proces malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to wieloetapowy proces wykańczania powierzchni odpowiedni dla podłoży metalowych i niemetalowych.

Etap przygotowania

Przed nałożeniem materiału do powlekania proszkowego powierzchnię podłoża należy oczyścić i poddać obróbce, aby upewnić się, że część jest wolna od kurzu, brudu i zanieczyszczeń. Jeśli powierzchnia nie jest odpowiednio przygotowana, wszelkie pozostałości i osady mogą wpłynąć na przyczepność proszku i jakość końcowego wykończenia. Kompletna obróbka przygotowawcza zależy od powlekanego materiału. Na etapie przygotowania wykonywane jest: czyszczenie, płukanie, wytrawianie, piaskowanie i suszenie. Lakiernia proszkowa Warszawa jest zautomatyzowana. Najczęściej używanym sprzętem są stacje mycia, komory strumieniowe i piece do suszenia. Jeśli konstrukcja elementu wymaga, aby pewne sekcje pozostały niepowlekane, przed etapem nakładania na podłoże nakładane są produkty maskujące.

Etap aplikacji i utwardzania

Rodzaj materiału stosowanego w nakładaniu powłoki częściowo determinuje metodę nakładania.  Nowoczesna lakiernia proszkowa wyposażone jest w automatyczne komory lakiernicze, w których operacja trwa kilka sekund i nie wymaga bardzo aktywnego udziału człowieka. Najprostszą i najpowszechniejszą metodą jest natrysk elektrostatyczny, wykonywany za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych lub aplikatorów. W czasie procesu:

  • proszek wlewa się do podajnika
  • powietrze doprowadzane pod ciśnieniem przenosi frakcje stałe w zawiesinę
  • za pomocą pompy następuje wypchnięcie proszku z podajnika i zmieszanie z powietrzem do pożądanego stężenia

Cząsteczki mogą być ładowane przez pole elektrostatyczne lub statycznie, w wyniku tarcia o ścianki turbiny opryskiwacza. Części powlekane proszkowo należy utwardzać w piecu do utwardzania proszkowego.