Problem zbłąkanych kotów – co możemy zrobić, a czego nie powinniśmy?

Co roku trzy do czterech milionów kotów trafia do schronisk dla zwierząt. Co najmniej połowa z nich jest poddana eutanazji. Może się to zdarzyć z różnych powodów, w tym ze względu na wiek, chorobę, obrażenia, temperament, brak miejsca, niedobór domów i prośbę właściciela. Chociaż liczba kotów poddawanych eutanazji stale maleje od lat 70. XX wieku, nawet towarzyskie koty miauczące na kolanach często mają niewielkie szanse na adopcję, ponieważ jest ich po prostu za dużo a zasobów – za mało.

Koty dzikie i domowe wypuszczane na zewnątrz, w czym problem?

Własne koty wypuszczane na zewnątrz mogą stać się źródłem uciążliwych skarg i sporów sąsiedzkich. Podczas gdy około 85% posiadanych kotów jest sterylizowanych, pozostałe 15% może mieć kocięta, które mogą, ale nie muszą, znaleźć domy. Koty domowe są najbardziej znaczącym źródłem przeludnienia kotów, ponieważ tylko około 2% zostało wysterylizowanych. Produkują około 80% kociąt urodzonych każdego roku. Dzikie i bezpańskie koty są często zdezorientowane, ale istnieją między nimi znaczne różnice. Zbłąkane koty są własnością zwierząt zagubionych lub porzuconych. Są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi i mogą być ponownie adoptowane do nowych domów.

Dzikie koty to niesocjalizowane potomstwo posiadanych, zbłąkanych kotów lub innych dzikich kotów, które nie zostały spryskane ani poddane sterylizacji. Dzikie koty nie są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi i zazwyczaj są zbyt przerażające i dzikie, aby można było z nimi postępować. Zdziczałe koty, które całe życie spędzały na dworze, mogą czasem przystosować się do życia w domu, ale próby oswojenia dorosłych zdziczałych kotów mogą tylko zabrać czas i energię.

Życie jest szczególnie trudne dla tych kotów, których populacjami nie zarządza się. Ciągle szukają pożywienia w śmietnikach i pojemnikach na śmieci i mogą polować na ptaki i inne zwierzęta, z powodzeniem lub bez. Mogą je karmić także dobroduszni ludzie. Ci ludzie mają dobre intencje, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że koty należy jak najszybciej wykastrować, aby:

  • poprawić ich jakość życia

  • zapobiec urodzeniu większej liczby kociąt.

Inne osoby, które są zainteresowane sterylizacją kotów, nie mogą znaleźć weterynarzy do pracy z dzikimi kotami lub opcji, na które ich stać. Koty te często żyją w kolonii – grupie pokrewnych kotów. Kolonia zajmuje określone terytorium, na którym dostępne są jedzenie (np. Śmietnik w restauracji, osoba, która je karmi) i schronienie (np. Pod werandą, w opuszczonym budynku).

Zrozumienie problemów związanych z kotami na zewnątrz

Koty na zewnątrz mogą stanowić poważne wyzwanie dla systemu dobrostanu zwierząt i całej społeczności. Schroniska dla zwierząt zwykle uśmiercają dzikie koty, ponieważ nie są przystosowane. Jeśli schronisko nie będzie miało zasobów dla towarzyskich zdziczałych kociąt i nie będzie miał do tego partnera ze społeczności, który będzie chciał się nimi zająć – kocięta prawdopodobnie również zostaną uśmiercone. Nawet oswojone kocięta i koty mogą zostać poddane eutanazji ze względu na ich przytłaczającą liczbę i brak zasobów. Chcesz pomóc? Sięgnij po więcej zasobów tutaj: https://abc-kot.pl/.