Prawa i obowiązki franczyzobiorców – poznaj zanim podpiszesz umowę

0181

W ostatnim czasie coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności jest franczyza. Umożliwia ona działanie pod szyldem sprawdzonej i znanej marki, dzięki czemu ryzyko porażki jest ograniczone do minimum. Franczyzobiorca musi jednak pamiętać o tym, że ma nie tylko prawa, ale również obowiązki.

Biznes franczyzowe ma wiele korzyści dla osoby, która decyduje się na taki rodzaj działalności. Przede wszystkim, może korzystać z nazwy i marki znanej firmy, co zdecydowanie pomaga w odniesieniu sukcesu. Znana i sprawdzona firma cieszy się o wiele większym zainteresowaniem klientów niż nawet najlepszy biznes, który jest budowany od zera. Dzięki temu osoba wchodząca we franczyzę nie musi się obawiać, że nie będzie miała rynku zbytu czy zainteresowanych firmą klientów.

Wiele możliwości, jakie daje franczyza

Franczyzobiorca ma w swoim biznesie sporo praw, o których powinien pamiętać jeszcze przed podpisaniem umowy. Franczyza umożliwia korzystanie z wielu osiągnięć firmy, która jest franczyzodawcą. Przede wszystkim, można korzystać z logo, nazwy oraz całej identyfikacji wizualnej danej firmy. Co więcej, franczyzobiorca może liczyć na sprawdzoną strategię marketingową, wiele możliwości reklamy, kursy i szkolenia oraz wsparcie franczyzodawcy na każdym etapie prowadzenia działalności. Nawet osoba, która dopiero startuje w biznesie i nie miała z nim do tej pory nic wspólnego, może mieć pewność, że całkiem dobrze sobie poradzi. Franczyzodawca dostarcza bowiem wszystkiego, co jest niezbędne w prowadzeniu firmy.

Jakie są obowiązki franczyzobiorcy?

Poza wieloma prawami, franczyzobiorca ma również sporo obowiązków, jakie nakłada na niego umowa franczyzowa. Trzeba bowiem pamiętać, że firma, która dzieli się całym swoim knowhow, nie robi tego za darmo. Trzeba mieć przede wszystkim odpowiedni kapitał na początek. Franczyzobiorca musi na samym początku działalności opłacić licencję, a także mieć środki na wynajęcie, wyremontowanie oraz odpowiednie dostosowanie lokalu, w którym będzie prowadził biznes. Osoby, które nie dysponują żadnym kapitałem  własnym, raczej nie są zbyt mile widziane przez franczyzodawców i mogą mieć problemy ze znalezieniem firmy, która udzieli im odpowiedniej licencji.

Co więcej, franczyzobiorca musi pamiętać o tym, że prowadząc biznes pod skrzydłami innej marki, nie ma zbyt dużej decyzyjności. Musi dostosować się do wielu odgórnych założeń narzucanych przez franczyzodawcę. Ma obowiązek dostosować się do strategii marketingowej i spełniać wszystkie inne warunki umowy. Obowiązkiem franczyzodawcy jest również dzielenie się z franczyzodawcą zyskami firmy. Co miesiąc musi przekazywać pewien procent swoich zarobków, który jest odpowiednio ujęty w umowie franczyzowej. Zanim podpiszemy taką umowę, warto bardzo dobrze się z nią zapoznać nie tylko w tej części, która mówi o korzyściach, ale również w kwestii różnych obowiązków i wymogów.