Potrzebny prawnik do rozwodu? To zależy.

Jeśli ty i twój współmałżonek zdecydowaliście się zakończyć małżeństwo, jednym z pierwszych pytań będzie to, czy potrzebujesz prawnika rozwodowego. To nie jest proste pytanie, a odpowiedź będzie zależeć od konkretnej sytuacji.

Z reguły im mniej musisz polegać na sądach w rozwiązywaniu swoich problemów, tym sprawniej przebiegnie rozwód łódź. Ale czy potrzebujesz prawnika rozwodowego? Poniższe informacje pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Możesz nie potrzebować prawnika rozwodowego do wszystkiego: samodzielnego podejmowania decyzji. Jeśli jesteś w stanie współpracować ze swoim współmałżonkiem w celu rozwiązania kwestii prawnych, możesz nie potrzebować pomocy prawnika. Te kwestie obejmują:

-Opieka nad małoletnimi dziećmi

-Pomoc dzieciom

-Alimenty

-Podział majątku

Współpraca z małżonkiem podczas procesu rozwodowego może przynieść wiele korzyści, w tym:

– Będziesz mieć lepszą kontrolę nad ważnymi kwestiami, które zostaną podniesione podczas rozwodu, zamiast pozostawić je w sądzie.

– W rezultacie zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy, nie musisz zatrudniać prawnika rozwodowego we wszystkich aspektach rozwodu.

-Dzieci przechodzące rozwód często mają łatwiejszy etap do przejścia, jeśli ich rodzice mogą samodzielnie rozwiązać problem.

Jeśli ty i twój współmałżonek możecie dojść do porozumienia w ważniejszych kwestiach związanych z rozwodem, można ogólnie zwrócić się do sądu o udzielenie rozwodu na piśmie. Nazywa się to zwykle rozwodem bezspornym – bez orzeczenia o winie.

W zależności od miejsca, w którym mieszkasz, możesz nawet nie musieć stawić się w sądzie, aby sfinalizować rozwód, jeśli możesz wykazać, że rozwód jest bezsporny i wszystko się udało. Jednak wiele państw wymaga krótkich rozpraw sądowych w przypadku dzieci niepełnoletnich.

Czy potrzebuję prawnika do bezspornego rozwodu?

Jeśli ty i twój współmałżonek uzgodnicie wszystkie warunki rozwodu, możesz wnieść o bezsporny rozwód bez pomocy prawnika. Jednak zawsze zaleca się, aby przynajmniej prawnik przejrzał umowę w przypadku bezspornego rozwodu, aby upewnić się, że Twoje prawa i interesy są chronione. Prawnik może również upewnić się, że Twoja umowa zostanie prawdopodobnie zaakceptowana przez sąd i że nie przeoczysz żadnych ważnych kwestii, które mogą się pojawić w przyszłości.

Ze względu na swój charakter rozwody zwykle wywołują silne emocje.

Jeśli zdecydujesz się zatrudnić prawnika zajmującego się rozwodami, ważne jest, abyś nie spieszył się i zatrudnił odpowiedniego adwokata do swojej sytuacji. Czy potrzebujesz prawnika do walki z małżonkiem w sądzie, czy takiego, który pomoże Tobie i Twojemu małżonkowi wspólnie wypracować porozumienie? Każda sytuacja wymaga innego podejścia.

Pamiętaj, aby podczas konsultacji zadać każdemu potencjalnemu prawnikowi wiele pytań, takich jak to, czy Twój prawnik poparłby decyzję o poszukiwaniu ugody poza sądem, albo czy Twój prawnik ma doświadczenie w rozwiązywaniu nawet najdrobniejszych problemów przed sędzią oraz czy Twój prawnik woli współpracę od walki w sądzie. To wszystko naprawdę ważne kwestie.