Pośrednik nieruchomości – czy w dobie pandemii ten zawód ma przyszłość?

Praca pośrednika nieruchomości jest pełna wyzwań i z pewnością nie należy do nudnych. To ciekawy i pełen możliwości zawód, który wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i wykształcenia. Czy w dobie pandemii warto inwestować w tego rodzaju kształcenie i przygotowanie zawodowe?

Pandemia koronawirusa zdecydowanie zweryfikowała rynek w wielu branż. Sporo firm upadło, sporo przeszło bardzo poważny kryzys, inne nadal znajdują się na skraju możliwości i wydolności. Wśród przedsiębiorców, którzy dobrze radzą sobie w obliczu pandemii, są pośrednicy nieruchomości, którzy nie notują zbyt dużych spadków, a czasem wręcz przeciwnie. Wielu specjalistów z branży nieruchomości uważa, że w kryzysie sprzedaż oraz wynajem mieszkań idzie im zdecydowanie lepiej. Zapotrzebowanie na nowe nieruchomości, a także na mieszkania z drugiej ręki jest na tyle duże, że branża nieruchomości raczej nie musi obawiać się poważnego i długotrwałego kryzysu.

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

kazoPraca pośrednika nieruchomości dobrze sprawdza się także w czasach kryzysu. Nie oznacza to jednak, że same chęci do wykonywania tego zawodu wystarczą. Każdy pośrednik musi posiadać licencję, której uzyskanie wymaga nieco wysiłku. Wniosek o licencję mogą złożyć osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, nie są karane za przestępstwa przeciwko mieniu ani za przestępstwa gospodarcze, mają ukończone studia wyższe oraz studia podyplomowe na kierunku związanym z zarządzaniem nieruchomościami. Co więcej, potrzebne są również praktyki zawodowe w tym zakresie oraz zdanie państwowego egzaminu. Uzyskanie licencji jest więc dosyć pracochłonne i zajmuje sporo czasu. Jednak osoby, które przejdą tę drogę, mają sporo możliwości zatrudnienia, mogą też pracować na własny rachunek. Przed pośrednikami nieruchomości z pewnością więc nie pojawi się widmo bezrobocia i braku zarobków.

Własne biuro nieruchomości

Pośrednicy nieruchomości często pracują w większych lub mniejszych biurach, jednak docelowo zwykle myślą o otworzeniu własnej działalności. To dobre rozwiązanie w przypadku osób z doświadczeniem, wiedzą, a także umiejętnościami przyciągania klientów. Biura nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Krakowie czy w innych miastach powstają nieustannie, choć nie wszystkie cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem klientów. Sporo zależy od tego, jaka jest obsługa klienta, czy biuro ma dobrą ofertę, a także czy prężnie działa w wirtualnej przestrzeni. Obecnie w sieci użytkownicy szukają praktycznie wszystkiego. Także poszukiwania własnego domu czy mieszkania zaczynamy od przejrzenia tego, co znajduje się na portalach ogłoszeniowych czy stronach internetowych biur nieruchomości. Warto więc zadbać o to, by biuro nieruchomości było widoczne w sieci, miało dobrą stronę internetową i prężnie działało w mediach społecznościowych. Im większa aktywność w różnych miejscach, tym większa szansa na przyciągnięcie potencjalnych klientów.