Czas na porządne szczotkowanie – którą szczoteczkę wybrać?

Każdy dentysta zaleca mycie zębów dwa razy dziennie przez pełne dwie minuty, dokładnie czyszcząc wszystkie powierzchnie zębów. Brzmi banalnie, ale przestrzeganie tych wytycznych może być trudne, a nieodpowiednie lub nieregularne szczotkowanie może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej, próchnicy zębów i chorób przyzębia.

Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia codziennego czyszczenia zębów jest użycie szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki do zębów mają ruchomą główkę szczoteczki zaprojektowaną w celu bardziej skutecznego usuwania płytki nazębnej, a wiele z nich jest wyposażonych w automatyczny wyłącznik czasowy lub przełącznik automatycznego wyłączania, który pomaga szczotkować przez zalecane dwie minuty.

Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki do zębów mogą pomóc Ci poprawić nawyki szczotkowania i są łatwiejsze w użyciu niż szczoteczki ręczne, ponieważ wymagają mniej wysiłku. Zamiast samodzielnie wykonywać szczotkowanie, szczoteczka elektryczna lub soniczna wykonuje szczotkowanie za Ciebie – wystarczy przesunąć szczoteczkę wokół ust, prowadząc ją do wszystkich powierzchni zębów.

Oprócz jednorazowego dwuminutowego wyłączenia niektóre elektryczne i soniczne szczoteczki do zębów zawierają inne korzystne funkcje, w tym:

  • 30-sekundowe alarmy informujące o tym, kiedy przenieść szczotkę w nowe miejsce w ustach,
  • Czujniki ciśnienia informujące, czy nie szczotkujesz ze zbyt dużą siłą,
  • Różne tryby głębokiego czyszczenia, wybielania, czyszczenia języka i wrażliwych zębów,
  • Przypomnienia o czasie wymiany główki szczoteczki,
  • Łączność Bluetooth, która umożliwia korzystanie z aplikacji na smartfonie w celu monitorowania szczotkowania i zdrowia jamy ustnej.

Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki do zębów mają wibrującą lub oscylującą główkę szczoteczki, która obraca się w okręgu lub wibruje ruchem bocznym. Główne różnice między nimi to szybkość szczotkowania i zasięg, warto o tym pamiętać, gdy zastanawiasz się czym się różni szczoteczka elektryczna od sonicznej .

Soniczna a elektryczna – podstawowe różnice szczoteczek

Elektryczne szczoteczki do zębów mają głowice szczotkowe, które obracają się z prędkością około 2500 do 7500 uderzeń na minutę, w porównaniu do około 300 uderzeń na minutę podczas szczotkowania ręczną szczoteczką. Szczoteczki soniczne wibrują znacznie szybciej, z prędkością około 30 000 szczotek na minutę. Ponieważ szczoteczki soniczne wibrują z częstotliwością około 10 razy większą niż elektryczna szczoteczka, dwuminutowa sesja szczotkowania za pomocą sonicznej szczoteczki daje większą moc czyszczenia.

Kolejną zaletą szczoteczek sonicznych jest to, że oferują one drugi rodzaj czyszczenia związany z efektem zwanym dynamiką płynów. Ze względu na znacznie większą szybkość pędzla szczoteczki soniczne poruszają płyny w jamie ustnej (woda, ślina i pasta do zębów), skutecznie przekształcając je w środki czyszczące, które sięgają do szczelin, do których szczoteczka nie ma dostępu, np. między zębami i poniżej linia dziąseł.