Popularne smartfony – który aparat wybrać?


Wiadomo, że na dzień dzisiejszy technologia jest bardzo mocno rozwinięta co daje nam o wiele większe możliwości na co dzień. Doskonałym przykładem może być chociażby robienie zdjęć. Jak się okazuje dzisiaj wcale nie musimy mieć ze sobą aparatu, jeśli chcemy zrobić zdjęcie, bo zapewne mamy go w telefonie. Oczywiście nie da się ukryć, że nawet najlepszy smartfon na rynku nie będzie w stanie zrobić tak dobrej jakości zdjęcia jak np. lustrzanka, ale nadal jest to zadowalająca jakość. Powiedzmy sobie teraz o tym co w zasadzie wpływa na jakość robionych zdjęć telefonem i czym kierować się przy jego wyborze, jeśli zależy nam przede wszystkim na wysokiej jakości zdjęć i nie chcemy nosić ze sobą klasycznego aparatu.

Znaczenie mają nie tylko megapiksele

Zapewne zdecydowana większość z nas podczas kupowania telefonu patrzy na ilość megapikseli w telefonie – oczywiście jest to ważny parametr, ale jak się okazuje nie jest on najważniejszy, bo trzeba patrzeć także na inne. Musimy wiedzieć o tym, że im więcej megapikseli jest umieszczonych na matrycy, tym gorzej będą one pracować. Co to powoduje? Jest przede wszystkim wtedy problem z rejestrowaniem szczegółów na zdjęciach i dla przykładu fragment zdjęcia w cieniu wygląda jak zwykła czerń. Dokładnie tak samo jest z jasnymi fragmentami zdjęć, które w takim przypadku będą najzwyczajniej w świecie prześwietlone. Właśnie z tego względu, jeśli mamy w telefonie kilka aparatów i mniej megapikseli to jakość zdjęć jest o wiele lepsza i możemy zobaczyć na nich zdecydowanie więcej szczegółów. Co jeszcze wpływa na jakość zdjęć? Jak się okazuje czynników może być bardzo wiele. Przede wszystkim znaczenie ma wielkość obiektywu czy optyczna stabilizacja. Jeśli tej drugiej w danym smartfonie nie ma to wtedy, gdy zależy nam na wysokiej jakości zdjęcia nie możemy wykonać nawet najmniejszego ruchu ręką, bo wtedy nam nic z tego nie wyjdzie i zdjęcie zapewne będzie rozmazane. Oczywiście na jakość zdjęcia ma wpływ również aplikacja jaka wykorzystywana jest do robienia zdjęć w danym telefonie czy też format ich zapisu oraz rozdzielczość – wiadomo, że zdjęcie wykonane w 4K będzie wyglądało lepiej niż zdjęcie wykonane w jakości Full HD.

Rodzaj obiektywu również ma znaczenie

To jeszcze nie wszystko, bo raczej mało kto przy zakupie telefonu zwraca uwagę na to jaki dokładnie obiektyw ma konkretny model. Ważne jest, aby był to obiektyw jasny, gdyż wtedy będzie on w stanie przepuszczać więcej światła do matrycy i tym samym jakość zdjęć będzie na wyższym poziomie na czym przede wszystkim nam zależy. Czasami dobrym sposobem na polepszenie jakości zdjęć może być użycie innej aplikacji fotograficznej. Na sam koniec powiedzmy sobie o tym, że istnieje coś takiego jak instrukcja obsługi pdf, a dzięki niej dowiemy się jak skorzystać ze wszystkich funkcji aparatu w danym smartfonie. Powinniśmy bez większego problemu znaleźć taką instrukcję w Internecie dobraną do konkretnego modelu.