Pompy głębinowe i ich zastosowanie

pompy głębinowe

Dobrej jakości pompy głębinowe to serce każdej studni głębinowej. Dzięki takim urządzeniom w kranach wielu polskich gospodarstw domowych płynie smaczna i tania woda. Pompy umożliwiają także działalność zakładom przemysłowym, a także gospodarstwom rolnym. Ich zastosowanie jest tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystko. Sprawdź zatem, w jakich obszarach pompy głębinowe sprawdzają się najlepiej.

Domy jednorodzinne

Choć dostęp do sieci wodociągowej posiada w naszym kraju aż 90 procent gospodarstw domowych, pozostałe muszą sobie radzić w inny sposób. O ile w wodę pitną można się zaopatrzyć w sklepie, ta do celów bytowych musi być dostarczana w sposób nieprzerwany za pośrednictwem wewnętrznej instalacji.

Wiele gospodarstw domowych, które z różnych względów są pozbawione dostępu do miejskiego wodociągu, decyduje się na wykonanie własnej studni głębinowej –  wierconej lub kręgowej. W tym celu należy także zbudować instalację oraz kupić pompę, która gwarantuje zasilanie budynku w wodę. Pompy głębinowe przystosowane do warunków domowych to najczęściej urządzenia o maksymalnej mocy 1 kW z jednofazowym zasilaniem. Ich wydajność oscyluje z reguły na poziomie do 80-100 l/min.

Podlewanie przydomowego trawnika i ogrodu

Utrzymanie nawet niewielkiego trawnika w sezonie wiosenno-letnim wymaga zużycia minimum 1 metra sześciennego wody na ok. 100 metrów kwadratowych murawy. Ze względu na coraz wyższe ceny wody wodociągowej, wiele osób decyduje się na zainwestowanie we własną studnię, która daje dostęp do wód gruntowych, a tym samym pozwala obniżyć koszty utrzymania trawnika. Dobrej jakości pompy głębinowe świetnie sprawdzą się do zasilania automatycznych systemów podlewania trawnika lub ogrodu, a tym samym przyniosą z pewnością spore oszczędności od wiosny do późnej jesieni.

Obsługa deszczowni

Deszczownie przystosowane do nawadniania pól i sadów są wykorzystywane głównie w działalności rolniczej. Własne źródło wody w takim przypadku to nie tylko oszczędności, ale także pełna swoboda działań oraz duża wydajność. W studni przeznaczonej do celów rolniczych sprawdzą się pompy głębinowe o dużej mocy, odporne na zapiaszczenie. Warto mieć również na uwadze, że w obliczu suszy lub niedostatecznej ilości opadów w niektórych regionach kraju, korzystanie z deszczowni to niekiedy nie tylko wybór, ale również konieczność.

Przedsiębiorstwa produkcyjne

Zużycie dużych ilości wody w procesach technologicznych, to także ogromne wydatki dla firm produkcyjnych. Nic zatem dziwnego, że szukają one wszelkich sposobów na obniżenie kosztów zakupu wody. Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych inwestuje zatem we własne ujęcia wody oraz dobrej jakości pompy głębinowe cechujące się niezawodnością i energooszczędnością.

Niezależnie od tego, co czego będzie stosowana dana pompa głębinowa, warto pamiętać, że tylko produkty od renomowanych producentów zapewniają długą i bezawaryjną pracę przez wiele długich lat. Co więcej, satysfakcja z zakupionej pompy jest uzależniona od właściwego doboru parametrów do posiadanej studni, a także potrzeb użytkowników.