Podstawowe programy do prowadzenia firmy

code-2620118_1280

Obecnie w każdej firmie można znaleźć chociaż jeden komputer. Taki sprzęt zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej jest wciągany w środki trwałe.

Dlatego też komputer musi mieć legalne, przeznaczone do użytku niekomercyjnego programy dla firm, które ułatwią jej prowadzenie. Co prawda można znaleźć wiele rozwiązań powiązanych z samym systemem komputera np. aplikacja poczty dla Windows 10. Ale niestety wiele potrzebnych do pracy i prowadzenia firmy programów trzeba będzie dodatkowo kupić. Od czego zacząć?

Program pocztowy

Każda firma musi mieć kilka kanałów komunikacji z klientami, kontrahentami czy nawet urzędami. Oprócz telefonów najpopularniejsza jest właśnie poczta elektroniczna. Zakładając na przykład stronę internetową można od razu założyć kilka kont z adresem odpowiadającym nazwie firmy. Można też założyć darmową pocztę np. gmail i potem z niej korzystać w celach firmowych. Jednak zamiast logować się na stronę internetową poczty lepiej jest założyć sobie konto w programie lub aplikacji pocztowej, ponieważ wtedy można mieć większą kontrolę nad pocztą i otrzymywać powiadomienia o nowych wiadomościach w czasie rzeczywistym. Komputery z systemem Windows 10 mają odpowiednią aplikację, ale na inne modele też można pobrać darmowe programy pocztowe.

Samodzielna księgowość

Jeśli ktoś prowadzi księgowość samodzielnie z pewnością będą mu potrzebne programy księgowe. Czasem są one rozbudowane i skomplikowane, a czasem są zbyt proste i nie mają funkcji, które są potrzebne. Dlatego najlepiej jest najpierw wypróbować programy w wersji trial (bezpłatnej), aby zobaczyć czy na przykład to oprogramowanie firmowe nadaje się dla branży hotelarskiej, albo czy w tym programie można prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, która jest najpowszechniejszą metodą rozliczeń księgowych dla małych firm.

Edycja tekstu, arkusze kalkulacyjne i prezentacje

Żeby napisać pismo do klienta, przedstawić propozycję współpracy kontrahentowi czy po prostu podliczyć godziny pracy przydadzą się programy Microsoft Office, które można również kupić na licencji do użytku niekomercyjnego. Są one najpopularniejsze, dlatego każda osoba, do której wyśle się plik z tego programu będzie w stanie go odczytać.