Planujesz inwestycje budowlaną? Sprawdź czym jest kontener mieszkalny?

Do niedawna własne lokum oznaczało budowę domu lub kupno mieszkania. Dziś rynek oferuje coraz nowsze rozwiązania jak na przykład kontenery. Czym są takie domy z kontenerów? Czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie? Sprawdzamy!

Dom z kontenera – co to jest?

Kontenery większości z nas kojarzą się z powierzchnią do przechowywania śmieci. Z biegiem lat ich zastosowanie zostało bardzo poszerzone i tak na rynku znajdziemy kontener magazynowy, kontener socjalny oraz właśnie kontener mieszkalny. Czym on jednak jest? To nic innego jak alternatywa dla budowy domu lub kupna mieszkania, która pozwala w szybkim tempie mieszkać na swoim. Domy z kontenerów mogą przyjmować różne rozmiary, jak również wygląd. Do ich budowy wykorzystuje się zarówno zużyte kontenery transportowe, jak i kontenery blaszane wykonane z profili zamkniętych, walcowych. Ściany zewnętrzne, sufit oraz podłoga w tego typu konstrukcjach wykonana jest z ocynkowanej i usztywnionej bocznymi wzmocnieniami blachy.

Kontenery mieszkalne a ich przeznaczenie

Kontenery mieszkalne najczęściej wykorzystywane są jako domki letniskowe na działkach. Stawia się je po to, by zapewnić tymczasowe lokum pracownikom, np. na placach budowy. Ze względu na krótki czas potrzebny do postawienia tego typu obiektu, świetnie sprawdza się tam, gdzie potrzeba szybkiej realizacji. Zatem kontenery mieszkalne mogą zapewnić tymczasowe schronienie osobom, które z różnych przyczyn straciły schronienie nad głową – np. na skutek powodzi, pożaru, czy zawalenia budynku mieszkalnego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by takie kontenery zastąpiły tradycyjny dom. Wnętrza kontenerów mieszkalnych można zagospodarować według własnego uznania i tym samym sprawić, że zamiast wynajmować mieszkanie, można w końcu być na swoim. Wystarczy zgłosić się do specjalistycznej firmy, która zajmuje się tworzeniem tego typu obiektów i pomoże wykonać dom marzeń.

Kontenery mieszkalne – ich wady i zalety

Jak każde przedsięwzięcie budowlane, tak samo i kontenery mieszkalne mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Na ich korzyść z pewnością przemawia niska cena w porównaniu z tradycyjnymi domami. Co więcej, domy z kontenerów stawia się bardzo szybko, sam montaż nie dość, że jest tani, to i łatwy. Tym samym w ciągu kilku dniu można postawić swój wymarzony dom i zacząć urządzać go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Kontenery mieszkalne nie wymagają także specjalnych warunków gruntowych, bez przeszkód można go postawić zarówno na podmokłym gruncie, jak i tym skalistym. Mamy też całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o jego wielkość – kontener mieszkalny można dowolnie pomniejszać lub powiększać, odejmując lub dodając kolejne moduły. Nie sposób też pominąć faktu, że ogrzewać je można w podobny sposób jak tradycyjne domy.

Pomimo tak wielu zalet, niestety znajdziemy również kilka wad. Jedną z ważniejszych jest fakt, że kontenery mieszkalne nie mają fundamentów, a bez stałego połączenia z gruntem mogą wystąpić problemy z uzyskaniem zgody na podłączenie do sieci energetycznej czy kanalizacyjnej. Ogrzewanie tego budynku również nie należy do najtańszych, mimo ocieplenia budynku.