Piaskarki – uniwersalne urządzenia do czyszczenia różnych powierzchni

workers-1082467_960_720

Piaskarki to tzw. oczyszczarki ciśnieniowe, używane zazwyczaj do czyszczenia, piaskowania i wygładzania powierzchni zamiast szlifierek czy papieru ściernego. To profesjonalne urządzenia, które służą do wytwarzania strumienia ściernego, którego zadaniem jest efektywne oczyszczenie powierzchni danego materiału. Stosuje się je w miejscach, gdzie nie można wykorzystać urządzeń stacjonarnych. W zależności od rodzaju powierzchni, która będzie oczyszczana – wykorzystuje się odpowiedni typ maszyny, która skutecznie usunie zanieczyszczenia czy nierówności, wygładzi piaskowaną powierzchnię lub spowoduje jej zmatowienie.

Budowa i działanie piaskarki

Piaskarka jest urządzeniem mobilnym i można ją bez trudu przewozić. Dzięki temu umożliwia wykonanie wielu prac renowacyjnych i wykończeniowych w różnych miejscach. Składa się ze zbiornika lub kabiny, sprężarki o różnej pojemności, odpowiednich przewodów i zaworów oraz pistoletu wyposażonego w dyszę o różnej średnicy. W zależności od pojemności zbiornika lub komory piaskarki mają różne gabaryty. Ich działanie polega na ścieraniu powierzchni za pomocą ścierniwa wydostającego się z dysz.

Rodzaje oczyszczarek ciśnieniowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje piaskarek o rozmaitych parametrach, przeznaczone do różnorodnych funkcji. Różnią się sposobem działania i komfortem pracy. Rodzaj materiału przeznaczonego do obróbki determinuje w dużej mierze wybór właściwego urządzenia. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie dystrybutora https://blastech.pl/.

Sposoby piaskowania

Wyróżniamy urządzenia pyłowe oraz bezpyłowe. Piaskowanie pyłowe odbywa się przy pomocy pistoletów ciśnieniowych lub inżektorowych. Po podłączeniu pistoletu do zasobnika ścierniwo (najczęściej piasek kwarcowy lub korund) miesza się z powietrzem, a następnie pod wpływem sprężonego ciśnienia do 7 atm dostaje się do dyszy pistoletu. Dysze mają różną średnicę i najczęściej wykonane są z wybitnie trwałych węglików spiekanych i węglika boru lub ze stali narzędziowej.

Piaskowanie bezpyłowe przebiega w piaskarkach kabinowych. Dzięki pracy w obiegu zamkniętym ścierniwo nie wydostaje się na zewnątrz. Wbudowany w maszynę odciąg usuwa powstający w wyniku pracy maszyny pył oraz ścierniwo, głowica zabezpieczona jest specjalnymi szczotkami. Ten typ piaskarek służy m.in. do obróbki szkła i zapewnia znacznie wygodniejszą pracę, choć w obu przypadkach należy pamiętać o odzieży ochronnej.

Różnorodne zastosowanie piaskarek

Piaskarki stosuje się przede wszystkim do czyszczenia przedmiotów czy powierzchni metalowych. Wykorzystywane są do czyszczenia elewacji budynków oraz rozmaitych konstrukcji stalowych z zanieczyszczeń spowodowanych przez ruch uliczny, opady atmosferyczne, remonty nawierzchni ulic czy renowacje budynków oraz wiele innych. Doskonale sprawdzają się także jako maszyny do czyszczenia elewacji z graffiti.

Inny rodzaj piaskarek wykorzystywany jest do obróbki i piaskowania kamienia, szkła, ceramiki czy tworzyw sztucznych. Stosuje się je wówczas do matowienia oraz zdobienia kamienia, szkła lub przedmiotów czy elementów ceramicznych.